Popis: 1× kniha, vázaná, 736 stran, 17 × 25 cm, česky
Pětačtyřicet studií se zaměřuje na výzkum schwarzenberského dědictví, historie významných osobností rodu a jejich veřejných aktivit od 17. do druhé poloviny 20. století.
Schwarzenbergové výrazněji vstoupili do českých dějin poté, co roku...
Nová a skvělá publikace líčí pravdivě a obsáhle slavný šlechtický rod. (...) Autoři na faktech přesvědčivě dokazují, že starobylý rod Schwarzenbergů pocházející z Dolních Frank, jehož člen Erkinger bojoval s římským králem Zikmundem proti husitům, se stal myšlením a jednáním skutečně českým, nejenom podle sídel svých panství. (...) Kniha je mimořádně zdařilá a lze ji doporučit každému, kdo se chce dozvědět pravdu o českých dějinách a rodu Schwarzenbergů.
Schwarzenbergové v české a středoevropské kulturní historii
, Ostatní , 26.3.2013
<p>Několik týdnů po skončení první přímé volby prezidenta České republiky se na knihkupeckých pultech objevilo druhé vydání objemné publikace pojednávající v několika tematických celcích o dějinné úloze významného aristokratického rodu Schwarzenbergů. (...) Druhé vydání publikace Schwarzenbergové v české a středoevropské kulturní historii předkládá čtenáři objektivní pohled na úlohu, kterou sehráli a dosud sehrávají příslušníci tohoto rodu v českých zemích.
Lze jen litovat, že tato velmi zdařile koncipovaná kniha nebyla k dispozici čtenářům o několik měsíců dříve – v období předcházejícímu druhému kolu prezidentské volby bylo vůči kandidátovi, jenž je nositelem schwarzenberského erbu, interpretováno mnoho nepravdivých argumentů. Po její četbě se lze nad nimi jen pousmát, ovšem jen za předpokladu, vnímámeli souhrn událostí, kterým říkáme dějiny bez ideologických klišé.</p>
Snažím se nechodit do knihkupectví, protože vím, jak snadno podlehnu, knihu koupím a těžce jí hledám místo doma. Knize „Schwarzenbergové v české a středoevropské kulturní historii“ jsem však místo doma našla. Je to kniha, kterou lze číst celou od začátku do konce, nebo z ní vybrat jen nějaké kapitoly, aniž by byl čtenář ochuzen na srozumitelnosti, pokud jde o celkovou dějinnou souvislost. Jde o knihu přínosnou pro odborníky, srozumitelnou pro širší čtenářskou obec.
Šlechtický rod Schwarzenbergů je zde představen ve své komplexnosti. Kniha je rozdělena do čtyř oddílů a jejich kapitol, kdy první s názvem „Schwarzenberské panství – schwarzenberská krajina“ nás seznamuje se zázemím panství, jak hmotným (hospodářské dvory, krajinářství, schwarzenberský patronát), tak lidským (schwarzenberské úřednictvo). Kromě jiného se zde dozvíme například o postihování korupce na panství, nebo o nejrůznějších možnostech podpory studia dětí zaměstnanců. Druhý díl knihy s názvem „Schwarzenbergové, víra a umění v předmoderní době“ čtenáře uvede do vlastních sídel a svatých míst spojených se Schwarzenbergy. Tato převážně uměnovědná část knihy čtenáři přiblíží okolnosti zakládání, přestavování, financování nebo užívání krumlovského a hlubockého zámku, vídeňské rezidence a celý okruh osobností tvůrců, kteří se podíleli na zařizování a výzdobě těchto sídel. Třetí, která nese název „Soukromý a veřejný obraz Schwarzenbergů v moderní době“, čtenáři přiblíží životní osudy Schwarzenbergů (vojevůdců, politiků, hospodářů, manželek, tvůrkyň i zdravotně postižených) způsobem často velmi napínavým, který neubírá na celkové odbornosti příspěvku. Závěrečný díl s názvem Životní styl Schwarzenbergů v 19. a 20. století nám pomocí několika historických oborů přiblíží nejrůznější zájmy Schwarzenbergů (knihy, cestování) včetně jejich životního stylu (doprava, gastronomie, zařízení interiérů) se závěrečnou kapitolou věnovanou schwarzenberským pohřbům v 19. a na počátku 20. století. Jako u přechozích kapitol, i zde čtenář vstoupí do kapitoly dvojnásob závěrečné s přiblížením tématu na celkovém pozadí doby, v souvislostech.
Samotná kniha je (v současné době až nezvykle) dobře vypravena. O obsahu, předmluvě, doslovu, poznámkách a jiných samozřejmostech (i když nesamozřejmých) se zmiňovat nebudu. Dovolím si poukázat na několik milých detailů, jakými je přehledný seznam Schwarzenbergů na předsádce, uvedení manifestů české šlechty z let 1938-1939, bibliografie k jednotlivým osobnostem, místům a vůbec oborům spojených se Schwarzenbergy, která je obsahem celého oddílu V. Kromě bohatého komentovaného obrazového doprovodu je každá kapitola uvedena vstupním symbolickým výřezem fotografie, a knihu si během čtení může čtenář zakládat dvěma textilními záložkami - atlasovými stužkami v barvě původního schwarzenberského erbu (do r. 1599) modré a bílé (stříbrné).
Kniha krásná na pohled i na „poslech“ představuje Schwarzenbergy se snahou o co největší objektivitu, která by měla být základním rysem historického díla. Její výpověď je na zcela jiné úrovni, než tato země zažila v nekritickém omílání zažitých historických nepravd, které zazněly během prezidentské volební kampaně, a to nejen ze strany „lidu“, ale i od veřejných činitelů. Kéž by tato kniha alespoň částečně splatila dluh vůči české šlechtě, jak si přejí autoři doslovu, tak i dluh vůči opravdové znalosti vlastních dějin.
Knihu vřele doporučuji všem, kteří se chtějí něco dozvědět o
Schwarzenbercích. Obrazová příloha je opravdu nádherná a kniha obsahuje
asi všechno, co mě zajímalo.