Denemarková, Horáková, Wernisch, Szántó a spol. - uděleny Litery 2019

Tomáš Weiss

Spolek Litera každoročně - letos po 18. - chystá ceny s jednoznačně největším mediálním ohlasem. Nominovaní, a teď pochopitelně vítězové, se tak stanou na čas tvářemi české literatury. Tedy přesně - někteří už jimi dávno po právu jsou, ale další teď dostávají tu šanci. Ceny pochopitelně zviditelňují a jsou zdrojem uznání. To je dobré jak nepřeceňovat, tak ale také nepodceňovat.

Debaty o cenách by se mohly vést donekonečna. Proč ten ano a jiný ne bývají pro lidi od knihy už spíš trochu únavné. Ta zajímavější, která se dnes na Literami vede je spíš ta, jak by se dala o knihách - tedy ne o autorech a sekundárních věcech - ale konkrétně o tom napsaném vést větší debata. Třeba ta, kterou už někteří nakousli: proč jsou tak přísné ohrady mezi tzv. uměleckou literaturou a tzv. žánrovou literaturou? Můžou Literu vyhrát někdy hororvé povídky? Ten provoz cen Litera už je zajetý a funguje. Teď ještě aby se za 30 vteřinovými video medailonky, za jedním čtením v Knihovně Vácava Havla, za televizním přenosem a větším obchodním zájmem neztratilo to, o čem ty knihy vlastně jsou.

Kniha roku Hodiny z olova Radky Denemarkové je zrovna pozoruhodnou literární událostí z několika důvodů: tématem, formou, jazykem, velmi zásadní čtenářskou náročností. Zrovna nad touhle knihou by se mohl ten legedární čtenářský národ Čechů a Moravanů zastavit víc než jen na chvíli.

A vlastně to snad bude platit i o dalších jménech: Pavle Horákové i Anně Címě se jejich knihy prostě povedly, Ivan Wernisch a Jacques Rupnik jsou v českém prostoru VIP jména, Hrabalovy spisy česká literatura mít musí, norská Rytířka umění Jarka Vrbová a její překladatelská kompetence je bez diskuze, Jakub Szántó dokázal, že je nejen energický reportér.

Kdo viděl přímý televizní přenos potvrdí, že pomyslenou cenu televizních diváků si odnáší kniha O parazitech a lidech, protože komunikace mezi moderátorem Jiřím Havelkou a kolektivem této odborné knihy prostě měla šmrnc. Takže nás asi bude víc, co budeme chtít minimálně zalistovat.

 

Ceny Litera 2019

   

Kniha roku

    Radka Denemarková: Hodiny z olova (Host)

   

 Litera za prózu

    Pavla Horáková: Teorie podivnosti (Argo)

   

 Litera za poezii

    Ivan Wernisch: Pernambuco (Druhé město)

   

 Litera za publicistiku

    Jacques Rupnik: Střední Evropa je jako pták s očima vzadu (Novela Bohemica)

   

 Litera za knihu pro děti a mládež

    Vendula Borůvková: 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Host)

   

 Litera za naučnou literaturu

    Jan Votýpka a kol.: O parazitech a lidech (Triton)

   

 Litera za nakladatelský čin

    Spisy Bohumila Hrabala 1-7 (Mladá fronta)

   

 Litera za překladovou knihu

    Morten A. Strøksnes: Kniha o moři: Umění lovit ve čtyřech ročních obdobích na otevřeném moři z gumového člunu žraloka grónského (Přeložila Jarka Vrbová, Argo)

   

 Litera pro objev roku

    Anna Cima: Probudím se na Šibuji (Paseka)

   

 Blog roku

    Michaela Duffková: Zápisník alkoholičky

   

 Kosmas Ceny čtenářů

    Jakub Szántó: Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě (Argo)

   

8.4.2019