Prováděl jsem Dana Browna Prahou...

Tomáš Weiss

...může říct Karel Černošek. Jak možná víte, Brownův oficiální program byla jen pětina času, kterou v Praze autor s manželkou strávil. Požádali jsme Karla, aby nám o doprovázení bestselleristy napsal pár řádek.

Když chcete zažít něco mimořádného, proveďte po Praze Dana Browna.

Ani nevím jak se to seběhlo, ale v lednu jsem prováděl po Praze spisovatele Dana Browna. Ukazoval jsem mu, jak je Praha krásná a kolik příběhů a tajemství v sobě má. Je jich mnoho a já je zdaleka neznám všechny, ale snažil jsem se vybrat ty, které by autora slavných knih jako třeba Šifra mistra Leonarda mohly zajímat. Vlastně vím, že se to seběhlo tak, že mne poprosili z nakladatelství Argo, jestli bych jim nepomohl vzácného hosta provést a tak jsme společně s Richardem Klíčníkem, který měl návštěvu mistra Šifry na starosti, domluvili co, jak a kam. Nakonec to všechno bylo trochu jinak, ale i tak to pro mne byla zkušenost mimořádná.

Když pracujete jako průvodce, obvykle se můžete podívat jen tam, kam může veřejnost. Když pracujete jako průvodce Dana Browna, máte možnost se podívat i tam, kam se obvykle nepodíváte. Funguje to velice jednoduše. Vyberte si nepřístupný, ale velmi zajímavý objekt, zavolejte na příslušné telefonní číslo a řekněte, že provádíte slavného amerického spisovatele. Poproste, zda by nebylo možné ukázat mu objekt, který je právě zavřený a nebo vůbec nepřístupný. Ozřejmíte, že pana spisovatele právě jejich objekt velice zajímá. A odpověď, kterou dostanete je – ale ano, samozřejmě, kdy by se vám to hodilo, prosím, jen přijďte.

Díky tomu jsem měl možnost podívat se tam, kde jsem nikdy předtím nebyl. Je to tajná grota ve Valdštejnské zahradě. Tato skrytá jeskyně, kterou si ke svému rozjímání postavil hrabě Valdštejn, se vyznačuje neobyčejnou krápníkovou výzdobou a záhadnou mozaikou na zemi. Není přístupná pro veřejnost. Víc vám o ní neřeknu, mám za to, že bude dobře, když zůstane i nadále aspoň trochu tajnou. Ale mohu potvrdit, je tam a díky Danu Brownovi jsem měl možnost ji vidět na vlastní oči. Děkuji Danu Brownovi, že mi otevřel dveře...

I když vám neřeknu více o této jeskyni, ani o prezidentském apartmá v hotelu Four Seasons, kam jsem se měl možnost díky Danu Brownovi podívat, řeknu vám něco zajímavého o Danu Brownovi. Jsou to dvě krátké historky, které se nám během našeho procházení Prahou staly.

Ta první byla přímo ve Valdštejnské zahradě, krátce po návštěvě tajné jeskyně, když se Dan Brown podepisoval paní tajemnici Senátu do několika svých knih. Po jednom podpisu se zarazil, zvedl a ke svému velkému překvapení řekl – to je neuvěřitelné – já jsem se podepsal celým svým jménem – Daniel Brown, ale to se mi nikdy nestalo a nikdy se nepodepisuji jinak než Dan Brown... Jestli náhodou máte od Dana Browna jím podepsanou knihu, podívejte se, jestli nemáte právě tu jednu unikátní knihu, kde se podepsal jako Daniel. Potom byste totiž měli vzácný kousek...

A druhý příběh se nám stal u zdi Johna Lennona na Malé Straně. Respektive za zdí Johna Lennona. Když jsme kolem této slavné pomalované zdi procházeli, všiml jsem si, že jsou pootevřené dveře vedoucí do zahrady za zdí. V zimě jsou obvykle zamčené, ale onen lednový den zrovna nebyly. Proklouzli jsme jimi tedy do krásné zahrady Velkopřevorského paláce. V ní stojí obrovský 300 let starý platan. Když jsem Danu Brownovi pověděl, že právě pod tímto platanem sedával Beethoven, který Prahu dvakrát navštívil, rozhodl se také se pod něj na chvilku posadit. Jen jsme ho spolu s Richardem zpovzdálí pozorovali, jak si sedá na dřevěnou lavici pod platanem. A v ten okamžik kdy se posadil, se z kůry onoho statného platanu uloupl velký kus kůry a doplachtil do trávy přímo před Dana Browna. Ten se k němu sehnul, zvedl ho a chvilku si ho prohlížel. Pak řekl – tak na tento kousek buď napíšu první kapitolu nové knihy a nebo jej daruji svému bratru, který je hudebník a miluje Beethovena i Prahu... Ten kus kůry si opravdu vzal a pod paží si ho s sebou odnesl přes Karlův most do hotelu. Jestli mi nevěříte, pak si prosím dobře prohlédněte přiložený obrázek, kde mne Richard vyfotil spolu s Danem Brownem jak kráčíme po Karlově mostě. Co je ta zvláštní věc, co nese Dan Brown ve své pravé ruce?

Jak vám říkám, když chcete zažít něco mimořádného, proveďte po Praze Dana Browna. A nebo si počkejte na jeho další knihu, jejíž první kapitola, bude napsaná na kus kůry starého platanu, který vykukuje zpoza zdi na Malé Straně. A kdo ví, třeba ta nová kniha bude i o Praze...

Karel Černošek - průvodce

autor fotografie - Richard Klíčník, ARGO

18.3.2014