Těžké české začátky Dana Browna

Tomáš Weiss

Dan Brown je v Praze - sdělení, které mnohé jeho čtenáře možná elektrizuje. A že jich jsou desetitisíce. Legrační je, že původně se v Česku Brown prodával spíš málo a velmi nenápadně.

Pamatuju si, jak mi jednou v roce 2003 přinesl kamarád ukázat anglický paperback s názvem Da Vinci Code. Řekl, že se mu to dobře četlo a vlastně se mu to zdálo i celkem povedeně napsaný a napínavý. Navíc tvrdil, že tahle kniha způsobila v Anglii (vracel se z Londýna) hotový poprask. A vůbec, že je to asi nejprodávanější autor současnosti. Uvědomil jsem si, že jsem jeho jménu už někde četl, ale že jsem mu nevěnoval žádnou pozornost, protože většinou nemám na čtení nejprodávanějších knih zálusk. Jaký byl můj údiv, když jsem zjistil, že ta kniha už existuje v českém překladu. Jmenuje se sice Šifra mistra Leonarda (přejmenovat ji z propagačně skvěle vymyšleného názvu Da Vinci Code si dovolili kromě nás už jen Bulhaři) a má na žánr až obdivuhodně neviditelnou obálku, ale dobře. Byl jsem přesvědčen, že kniha bude jako v celém ostatním knižním světě i u nás knihou nejprodávanější. Omyl. Prodávala se velmi pomalu a lidé o její existenci v češtině vůbec nevěděli. Prostě nekomerčně dělaná komerce. Šéfka nakladatelství Metafora, které koupilo knihu ještě v době předbrownovské jako rukopis, mi tehdy řekla, že rozposílala knihu do rádií a novin, ale nikdo o ní nepsal. Dělala prý další 80 knih, neměla tolik času se s jednou z nich zaobírat moc dlouho. Tehdy se psal rok 2004, vědělo se, že v roce 2005  bude film atd. Napsal jsem tedy o neprodávání Browna v Česku text do Respektu s názvem Jak utajit bestseller.

Dnes se píše rok 2014. Dan Brown je v Praze a je se svým Infernem nejprodávanějším autorem na českém trhu (možná bok po boku s erotickou E.L. Jamesovou). Jeho knihy už od Ztraceného symbolu vydává Argo, které novinku i práva na všechny ostatní knihy tehdy vysoutěžilo v aukci. Tedy: chvíli to trvalo, ale Brownova šifra na přitažení čtenářů v CZ pouze v začátku nefungovala, jak měla.

14.1.2014