Čtyři ženy - 100 let Německa

Denisa Novotná

Sága jednoho století Carmen Kornové o osudech čtyř hamburských přítelkyň od roku 1919 až do přelomu století si získala miliony čtenářů. Díky studii ženského přátelství a vývoji emancipace hrdinek je dnes Kornová označována za „německou Ferrante“. Čtenáři oceňují její schopnost přesvědčivě zachytit osudy lidí poznamenaných dobou, v níž žili.

Na podzim loňského roku vydal PROSTOR první díl trilogie Dcery nové doby, odehrávající se od roku 1919 do prosince 1948. Přítelkyně Henny, Käthe, Ida a Lina, narozené kolem roku 1900, prožily Výmarskou republiku, ekonomickou depresi, vzestup nacistů, brutální pronásledování Židů, druhou světovou válku a první poválečné roky do měnové reformy.

V druhém svazku KONEC STARÝCH ČASŮ autorka sleduje své hrdinky v průběhu let 1949 až 1969 – v časech ekonomického zázraku a rock'n rollu.  

Henny, Käthe, Ida a Lina mají za sebou dvě světové války, každá z nich je prožívala jinak. Hamburk je zničen. Po válečných letech a době deprivace začíná nová éra. Přítelkyně a jejich rodiny zanechávají vzpomínky pod troskami města, už se nechtějí vracet do minulosti. Z rozhlasu mladé republiky je slyšet nová hudba. Přichází ekonomický zázrak. Do německých domácností se stěhuje televize, stoupá význam reklamy. Roste automobilový průmysl, vznikají nové značky. Boj o přežití se mění v boj
o životní úroveň.

Kornová vytváří podmanivé panorama znovu se rodícího Hamburku 50. a 60. let. Ve svém vyprávění nezapomíná na dobovou hudbu, umění, film a literaturu. Osudy čtveřice přítelkyň rozvíjí společně s příběhy jejich potomků. Důležitou postavou je homosexuál Klaus, syn Henny z druhého manželství. Stává se rozhlasovým moderátorem jazzových pořadů a udržuje milostný vztah s hudebníkem a skladatelem Alexem Kortenbachem. Vztah, který je nutné tajit, protože je podle paragrafu 175 protizákonný.

Na konci druhého svazku přítelkyním táhne na sedmdesát. Profesní život končí, stáří je za rohem, zatímco mládež se bouří a paragraf 175 je zrušen. Což nezabrání tomu, aby byl mužský pár v Hamburku (a nejen tam) veřejností ostrakizován…

Na jaře 2021 vydá PROSTOR třetí díl trilogie s názvem Začátek nové éry.

Spisovatelka a novinářka Carmen Kornová (1952) je dcerou hudebního skladatele Heinze Korna a dětství strávila v Kolíně nad Rýnem. Po studiu žurnalistiky na škole Henriho Hannena pracovala jako redaktorka pro časopis Stern, později také pro časopis Die Zeit. Zároveň se začala věnovat psaní knih, je autorkou mnoha kriminálních románů, za něž získala několik ocenění, a knih pro děti. Již čtyřicet let žije v hamburské čtvrti Uhlenhorst, ve které se usadila a jejíž historií se dlouhodobě zabývá.

 

 

 

28.7.2020