Prázdná klec...ptáci v ústech

Tomáš Weiss

V nakladatelství Fra nevydávají knihy po jedné, Většinou jich na pulty vrhnou hned několik současně. Naposledy to byl vrh ženský. Maďarce Krisztině Tóth vyšlo Akvárium, Polce Sylwii Chutnik Kapesní atlas žen a Argentince Samantě Schweblin Ptáci v ústech. U mě vyhrála Argentinka.

Uznávám trochu prvosignálně, že Ptáci v ústech je název, který mě vyprovokoval. Stejnojmennou povídku jsem si hned nalistoval. Nebylo to tak, jak jsem si chlípně představoval, ale bylo to vlastně mnohem lepší. Rozvedení rodiče řeší jistou podivnost u své dcery Sáry. Jí totiž ptáky. Ne jako, ale doopravdy. Ne tepelně upravené, ale syrové. Dokonce ani ne mrtvé, ale živé. Jinak je to holka hodná. Ale jak nemůže slupnout ptáčka, začne chřadnout. Dočetl jsem krátkou povídku..a byl Samantou Schweblin, narozenou v Buenos Aires v roce 1977, uloven. Vrátil jsem se pěkně na začátek knihy a začal postupně brát povídky jdu po druhé. Takže Irman - joho, malej chlápek v bistru, ale tak malej, že bez svý ženy neotevře ani ledničku. Povídka Konzervy - těhotná není ráda, že ji v břiše roste potomek, navštíví tedy doktora Weismana (sic!). A pak se dějou věci!  v další povídce chlapík, co si nemůže pomoct, ale rád tříská lidem hlavou o zem nebo aspoň o skříň. A krátká alergorie Motýli nebo povídka, ve které se holka zamiluje do mořského kluka (jak se řekne mužský protějšek mořské panny? panic?) nebo ta s výmluvným názvem Přespal u nás Santa.

S touhle autorkou se prostě nenudíte. Na malé ploše načrtne nějakou podivnost, jakoby nic. Latinos tohle umějí. Smíchají realitu s iracionálnem...a čtenáři se nakonec ani nezdá, že by to muselo být vymyšlené.  Český výbor je pořízen ze tří povídkových knih, takže jde možná o The Very Best, ale tím lépe. Autorka, která uvádí mezi svými oblíbenci Kafku nebo Flannery O Connorovou, píše tak, jak u nás v kraji nebývá zvykem. Hravě, zvesela, ale nenechává se strhnout k lacinému trdlování nebo násilným pointám. V jejich textech zůstává kus tajemství a nedořečenosti. Osvěžující miniatury mají v sobě mimo jiné i takový speciální druh škádlení. Máte chuť si hned nějakou takovou trochu bláznivou povídku zkusit napsat. Třeba o klukovi, který se tady v Čechách narodí latinsko-americkým rodičům a nastoupí do školy s tak normálním jménem, jako je ...Ježíš. Nebo o starém pánovi, kterého přestalo bavit čekat jen tak nudně na smrt...a začal fetovat. Nebo....

5.6.2014