Tři otázky pro...Irenu Douskovou

Tomáš Weiss

Autorce dnes už legendárních knih Hrdý Budžes a Oněgin byl Rusák vychází nová kniha Medvědí tanec, která byla zařazena mezi dvanáct novinek Velkého knižního čtvrtku, který má letos na jaře datum 20. března.

Vzpomenete si ještě na tu chvíli, kdy jste sedla ke stolu a začala psát Hrdého Budžese? Jaký byl váš spisovatelský plán a kam až jste se s Helenou Součkovou vlastně dostala?
 
Hrdého Budžese jsem začala psát v prosinci 1994, pamatuji si to přesně, protože byl mikulášský večer. Bydleli jsme tehdy na Žižkově, na rohu ulice Božích bojovníků a Husitské, z okna jsem se dívala  na hospodu U vystřelenýho oka. Měla jsem celkem jasnou představu toho prvního příběhu, ale vůbec jsem netušila, jestli se mi ji povede naplnit. Později v průběhu psaní jsem si říkala, že by bylo fajn pokračovat osmdesátými roky a gymnáziem a poslední část, že by se mohla odehrávat v roce osmdesát devět. K druhému dílu – Oněgin byl Rusák - jsem se dostala za deset let. Došlo i na třetí, Darda, ale ten nakonec vypadá úplně jinak, než jsem původně chtěla. Místo osmdesátého devátého – současnost.

 

Vaše nová kniha Medvědí tanec je anoncována jako román o posledních dnech Jaroslava Haška? Proč Hašek? Proč poslední dny? Zajímalo vás ukázat humoristu z té tragičtější strany? Každá sranda něco stojí?

 

Nejslavnější český spisovatel Jaroslav Hašek je nesmírně zajímavou a rozporuplnou postavou naší literatury. Zdálo se mi, že zejména poslední měsíce jeho života nabízejí možnost podívat se na něj trochu jiným pohledem, než bývá zvykem. V alespoň částečném kontrastu se zažitou a velmi zjednodušenou představou veselého kumpána a opilce.

O tom, že bych se pokusila napsat o něm román, jsem přemýšlela mnoho let. V posledních zhruba pěti ta představa získávala konkrétnější obrysy. Vždycky mě jako autor i jako člověk velmi zajímal a od určité doby už jsem se cíleně snažila, získat co nejvíce informací a orientovat se ve faktech jeho – minimálně na poměry většiny českých literátů – tak pohnuté a dobrodružné existence. Potřebovala jsem vědět a znát alespoň tolik, abych se v tématu mohla relativně svobodně pohybovat. Ačkoli nakonec jsem si pro svůj příběh vybrala jen samotný závěr Haškova života.

Řadu věcí z bohaté české „haškologie“ jsem znala již dříve, něco pro mě bylo nové. Ale to konec konců nebylo úplně zásadní, moje knížka není a neměla být biografií. Je to román a tudíž fikce, jakkoli jsem samozřejmě chtěla, aby působila věrohodně. Není na mně, abych posoudila, jestli a nakolik se to povedlo. Snad ještě jedna věc, nejde jen o příběh Haškův. Pro mě je to, svým způsobem, příběh „český“. Kromě jiného se vší tou podivnou marností, která se nám sem pořád vrací jako bumerang. Podobně jako Hašek v tom nejsme nevinně, i když si to rádi namlouváme. Ale to by bylo na velmi dlouhé povídání.

 

Dejte prosím svoje tipy na knihy, které vás v poslední době připravily největší čtenářské zážitky? Aspoň dvě, tři...

 

V poslední době jsem si se zájmem a potěšením přečetla například knihy dvou historiků – Františka Šmahela „Jan Hus, život a dílo“ a Jiřího Raka „Zachovej nám, Hospodine“. Momentálně mám rozečtenou vynikající knihu Petera Demetze „Praha černá a zlatá“. A nesmím zapomenout ani na „Opráski sčeskí historje“, ty mě opravdu nadchly.

12.3.2014