Zveřejněny výsledky ankety Dobrá kniha 2013

Tomáš Weiss

Redakce Katolického týdeníku již několikátým rokem oslovuje, podobně jako Lidové noviny, několik desítek respondentů z řad duchovních, kulturních redaktorů, spisovatelů a dalších, kdo mají ke knihám blízko a hledá Dobrou knihu roku.

Je to jedna z těch anket, které pomáhají lépe se v houští knižní produkce orientovat. Tato, pochopitelně, hlavně s důrazem na literaturu duchovní, křesťanskou, ale také svědeckou - jak o duchovní cestě, tak také o prožitých totalitách a o hledání polidšťujících záchytných bodů.

Letos vyhrála kniha rozhovorů kněze a bioetika Marka Orko Váchy. Tento kněžský spolupracovník Tomáše Halíka v akademické obci u sv. Salvátora v Praze, vydává poslední dobou také jednu knihu ročně. Život je sacra zajímavej je knihou-dialogem s Karlem Satoriou. Životní příběh disidenta, dobrodruha, kněze, generálního vikáře, trapistického mnicha..., je natolik zajímavej, že je sám o sobě zárukou čtivosti. Barvité vyprávění připomene čtenářům životní podmínky aktivního katolíka v době totality, v undergroundu, v armádě i na studiích. Napětí neztrácí ani epizody ze života hledače správné cesty v nových podmínkách české porevoluční církve nebo tradičního francouzského kláštera. Ještě připomínáme, že Marku Orko Váchovi právě vyšla další kniha: Neumělcům života.Téma: Člověk se ptá Boha: Za koho mě vlastně máš?

Na druhém místě se umístila bohužel nesmírně aktuální kniha Timothy Snydera Krvavé země. Historická práce o zvěrstvech totalit na územích, které se nacházely (a nacházejí) mezi Východem a Západem. Tahle území připomínají čtyřikrát přerytý masový hrob. Co se tam třeba dočtete o Ukrajině...mnohé se dá z téhle knihy pochopit. Třeba to, že Rusko hlavou nepochopíš.

Na dalších místech najdete drásající rozhovor s bezprecedentně odstaveným slovenským arcibiskupem Bezákem, nebo knižní rozhovor s Martinem C. Putnou nebo dokokonce i Knihu roku z ankety Lidových novin - Zimní dvůr Bohdana Chlíbce či knihu o řeholnicích Tichý dům od Aleny Ježkové.

Jak se píše v úvodním článku ankety: pořadí svých nejlepších knih si každý sestavuje sám. Napřed se ale o knihách musí nějak dozvědět a nechat se informovat o nabídce. Hlavně k tomu takové ankety slouží.

 

3.3.2014