Připravte se na Rok Hrabala a Rok Koláře

Tomáš Weiss

Příští rok bude česká literatura slavit dvě "stoletá" výročí. V roce 1914 se narodili Bohumil Hrabal a Jiří Kolář. Nejvyšší čas zodpovědně se připravit samostudiem.

Hrabal se narodil 24. března 1914 v Brně-Židenicích. Po otci by se správně jmenoval Blecha, ale nakonec dopadlo všechno jinak, a svobodnou matku si vzal Blechův přítel František Hrabal. Chcete-li vědět o Hrabalovi skoro všechno, stačí vám na to vlastně dvě knihy Tomáše Mazala - Spisovatel Bohumil Hrabal a Plovoucí motivy. Jeho knihy momentálně výběrově vydává Mladá fronta. Devatenáctidílné Sebrané spisy, připravené a vydávané v 90. letech minulého století Václavem Kadlecem, jsou dnes už bohužel v knihkupectvích nedostupné a jejich nové vydání zatím Mladá fronta odmítá. Ale ke stému výročí narození evropsky nejznámějšího poválečného českého spisovatele by ale kompletní dílo, ke koupi v knihkupectvích, patřilo, nemůžu si pomoct. Jako doplňkové čtení můžete číst i právě vydané paměti JIřího Menzela Rozmarná léta nebo poslouchat na CD Oldřichem Kaiserem načtenou povídku Jarmilka .

To Jiří Kolář na pořádnou životopisnou knihu stále čeká. Narodil se 24.9. 1914 v Protivíně. Vyučil se truhlářem a žil na Kladně. Pro českou poezii a literaturu byl významný nejen jako autor a překladatel (např. Spoonriverská antologie E.L. Masterse), ale také jako rádce mladších nebo teprve začínajících kolegů. Byl to zrovna on, kdo v začátcích doporučil k vydání první Hrabalovy povídky. Další se o Jiřím Kolářovi můžete dozvědět z jeho poezie nebo z knihy jeho manželky Běly.

19.12.2013