Od dalajlamy se můžeme lecos užitečného přiučit

Tomáš Weiss

Dalajlama není žádný bůh, je to člověk, který jen ušel se svým lidstvím zajímavý kus cesty. Jeho návštěva Prahy to zase připomenula. Nepřekvapí ani to, že proti němu vystupují čeští i čínští hajzlíci. Na světě to tak už chodí, záleží na každém, s kým bude nakonec kámošit. Kosmas nabízí knihy a tak není těžké dozvědět se to důležité jak o dalajlámovi, tak o Tibetu. Na to rozumbrady z Hradu a vlády opravdu nepotřebujete.

Několik poznámek o tom, co dalajlama zastupuje a co zdůrazňuje:

Dalajlamovo učení pomáhá dvousměrně – také aby lidé nelétali v oblacích. “Naše mysl je ohebná. Umožňuje nám měnit své myšlenkové postupy. Například já když někoho potkám a napadne mě, že jsem lepší než on, ihned se z toho přehnaného sebevědomí snažím vyměnit a hledám na něm něco pozitivního. Třeba vidím jeho pěkné vlasy, zatímco já jsem plešatý. Snažit se nalézat na druhých jejich přednosti je užitečné pro potlačování vlastní pýchy a arogance,” radí dalajlama, který tuto metodiku používá i opačně. “Kdykoli se cítíte bezradní, smutní a máte pocit, že něco nejste schopni zvládnout, vzpomeňte si na to, že všichni máme stejný potenciál, stejnou příležitost, ale současně něco, čím jsme odlišní a jedineční – pro co si sebe můžeme vážit.”

....

Je dobré si vyslechnout dalajlamovu teorii opačných pólů: “Ve světě neexistuje vakuum. Kde ubývá dobré energie, přibývá zlá, a naopak. Stejné je to s našimi vlastnostmi. Potřebujeme pouze správně identifikovat protipóly, abychom pochopili, co dělat méně a co více. Například protipólem k pokoře je pýcha a marnivost. Protipólem k lakomosti je velkorysost. Protipólem k lenivosti je snaživost. Jakmile protipóly identifikujeme, snažme se oslabit ty negativní a posílit ty pozitivní. Pak se začneme posouvat.”

....

“Jednu důležitou věc musíme mít pořád na paměti a nechat se jí vést životem. Bez ohledu na to, co o nás lidé říkají, jsme takoví, jací jsme. Ne druhých, ale sebe se ptejme, jak chceme prožít svůj život. Pouze my si můžeme pečlivě zvážit: Co mi vlastně brání žít tak, jak ve skutečnosti chci?”

....

“Nebuďme zklamáni z toho, že nás lidé zrazují. Staří přátelé odcházejí, noví přátelé se objevují. Je to jako s dny. Staré dny odcházejí, nové se objevují. Důležité je, aby pro nás měli smysl. Naši přátelé i naše dny.”

....

“Co mě na světě nejvíce překvapuje, je člověk. Protože obětuje své zdraví, aby vydělal peníze. Pak obětuje své peníze, aby obnovil své zdraví. Tolik se bojí o svou budoucnost, že si neužívá přítomnost. Ve výsledku nežije život v přítomnosti ani v budoucnosti. Žije, jako kdyby nikdy neměl zemřít, a nakonec umírá, aniž by ve skutečnosti vůbec žil.”

 

 

 

19.10.2016