Protektorát - něco mezi kolonií a suverénním státem

ÚSTR

S protektorátní správou a loutkovými vládami má Česko-Slovensko z 20. století bohaté zkušenosti. Ta nacistická byla přiznaná, ta bolševická de facto. Zabralo to na našem území nakonec půl století - a to už dá lidem pěkně za uši. Nové číslo časopisu Paměť a dějiny se věnuje Protektorátu Čechy a Morava, nacisty nejdéle obsazeného území za 2. světové války.

Dozvíte se tak například, jakou roli hrálo písmeno V v informační válce mezi okupanty a odbojem, poznáte obsah i tvůrce odpudivého časopisu Arijský boj, podíváte se za kulisy filmového festivalu Zliennale a prostřednictvím dobového komiksu nakresleného za mřížemi nacistické káznice nahlédnete například do neblaze proslulé Pečkárny.

Život v protektorátu dále vykreslují příběhy “slušného gestapáka” Eduarda Pagnacca, odbojářky Marie Cibulkové, ziskuchtivé podnikatelky Žofie Veselíkové či nymburského řezníka Františka Vašíčka, jehož osud zaujal dokonce i Bohumila Hrabala. V tomto čísle Paměti a dějin je tato literární postava vůbec poprvé ztotožněna se svou “skutečnou” předlohou.

24.6.2024