Nobelova cena za literaturu 2022: Annie Ernauxová

Tomáš Weiss

Nobelova cena za literaturu za rok 2022 je udělena francouzské autorce Annie Ernaux (1940) "za odvahu a klinickou ostrost, s níž odhaluje kořeny, odcizení a kolektivní omezení osobní paměti".

„Takovou autobiografii jste ještě nečetli. Roky jsou závažnou, smělou knihou, Hledáním ztraceného času našeho věku, v němž vládnou média a konzumerismus, knihou platnou pro současnou dobu totálního zbožního fetišismu,“ cituje nakladatelství Host, které Roky vydalo česky, recenzi The New York Times.

Její první román, napsaný na vysoké škole, byl odmítnut vydavateli jako "příliš ambiciózní". Když se znovu začala psát, na počátku roku 1970, byla učitelkou francouzštiny a vdanou matkou dvou dětí. 

Nynější hvězda francouzské literatury Édouard Louis řekl o prvním setkání s jejím dílem: "Pro mě to bylo jako výbuch. Cítil jsem se majednou v literatuře nějak zastoupen." Dodal, že Ernaux ho přiměla "uvědomit si, jak podvratná autobiografie může být".

Socioložka a spisovatelka Christine Détrezová, profesorka na École normale supérieure de Lyon řekla, že Ernauxové práce slouží k "de-partikularizaci" zkušeností žen. "Bojíte se poznat sami sebe, protože pak budete muset vyvodit závěry, ale uděláte to," řekla a dodala, že Ernauxové dopad na životy žen ve Francii by mohl být srovnáván s dopadem Simone de Beauvoirové na předchozí generace.

6.10.2022