Muminek - sebrané spisy, část I.

nakl. Argo

Čeká vás opravdická nálož muminích stripů, které vycházely v britských novinách (původně Evening News) mezi lety 1954 – 1975. Autorka je na zakázku kreslila přímo pro britský trh, ale na samém vrcholu muminí kariéry stripy vycházely ve více než 40 zemích a přebíralo je 120 periodik s celkovým nákladem 20 milionů výtisků denně. Tato kniha obsahuje první polovinu celkového objemu existujících muminích stripů. Druhá, česky doposud nevydaná polovina, bude následovat.

Mumini jsou special skřítci, připomínající spíš malé zvířátka - něco mezi zakrslým hrochem a strašidlem pod prostěradlem. To švédská spisovatelka Tove Janssonová je takhle vypustila do světa - a s nimi i spoustu příběhů. Jejich popularita je planetární - na severu se do plen se značkou muminků balí novorozeňata, vznikají filmové série atd.

Muminí komiksy se výrazně liší od knih; jsou méně poetické a popisné a odehrávají se v prostředí, které více připomíná skutečný svět než fantaskní Muminí údolí. Muminí komiksy jsou údernější a jsou zaměřeny (stejně jako pozdní knihy o mumincích) kromě dětského také na dospělé publikum. Často satiricky komentují soudobá společenská témata jako chamtivost, kariérismus, zneužívání atp.

Janssonové několik let se psaním scénářů a poté dokonce i s kreslením pomáhal bratr Lars, až nakonec v roce 1961 celý komiks převzal do svých rukou. Jansson se také podílel na animovaném seriálu japonské produkce jako poradce scénáristy a až do konce života dohlížel na uměleckou kvalitu veškerých suvenýrů, produktů, komiksů a pořadů s tematikou muminků.

V komiksu se také poprvé objevily symboly usnadňující rozpoznání postav – tatínkův klobouk a maminčina zástěra, které posléze Janssonová aplikovala také do ilustrací ke svým knihám.

použito info z diplomové práce Elišky Boudové Švédský komiks (2014)

30.5.2022