David Walliams 50

nakl. Argo

Nejúspěšnější současný autor knih pro děti, herec a komik David Walliams slaví 20. srpna padesátku. Walliamsovy příběhy pro děti nejsou banální, často jsou o předsudcích a toleranci a řeší závažné problémy – mezigenerační vztahy v rodině, transgender problematiku, Alzheimerovu nemoc, ale vždycky jsou neuvěřitelně vtipné, vypravěčsky brilantní a s překvapivou pointou.

Původně jsem nechtěl být spisovatelem, chtěl jsem hlavně být hvězdou v televizi. Ale mnoho komiků, které jsem obdivoval, si psalo své skeče samo,“ přibližuje David Walliams, jak se dostal k psaní. „Postupně jsem zjistil, že psaní je pro mě mnohem kreativnější činnost než hraní, protože jediným limitem, který nad prázdným papírem máte, je vaše vlastní představivost. Při hraní musíte pracovat s materiálem, který dostanete. Dlouho jsem ale ještě nebyl spisovatelem knih pro děti, jen jsem měl možná někde vzadu v hlavě jen malý nápad – co by se stalo, kdyby existoval kluk, který se chce oblékat jako holka?“ připomněl David Walliams svoji prvotinu Kluk v sukních.

David Walliams se zapsal do povědomí čtenářů především svým nevšedním sarkastickým a bizarním humorem. K vystavění svých originálních titulů často volí jednoduchý klíč – hluboce lidský příběh spojí se závažným tématem, společností označovaným za kontroverzní či problematické, ze kterého dále vytvoří proti sobě dva zcela odlišné typy postav z řad dospělých a do spleti charakterů přimíchá dětského hrdinu, který si s tím vším neví rady. Po celou dobu se staví do pozice střízlivého pozorovatele a postupně předkládá miniaturní vodítka tak, aby v závěru vše do sebe zapadalo a přitom nechyběl moment překvapení nenápadně obsahující i didaktickou složku určenou jak dětem, tak i jejich rodičům. 

 

19.8.2021