Nová Ferrante v češtině posunuta na 1. září 2020

Tomáš Weiss

Virus SARS 2 zastavil přípravu a výrobu mnoha knih. I stalo se, že se vydavatélé v 25 zemích světa dohodli, že vydání nové knihy Eleny Ferrante posunou z původně plánovaného jara na 1. září 2020. Originál vyšel italsky na konci roku 2019 pod názvem La vita bugiarda degli adulti. Italští recenzenti mimo jiné píší: jako Flaubertova Citová výchova s ženskými hrdinkami.

Vyprávění dospívající Giovanny začíná větou: "Dva roky předtím, než otec odešel z domova, řekl mojí matce, že jsem strašně ošklivá." Víc než 300 stran příběhu z prostředí středostavovské Neapole z poloviny 90. let minulého století. Mladé děvče se setkává se lží, přetvářkou, krizí hodnot a spletitostí rodinných vztahů. Italští recenzenti knihu přijali vřele u čtenářů vyvolala obrovskou odezvu, protože poslední literární desetiletí prostě mimo jiné patří Ferrante, a to globálně. Čtenářky a čtenáři si tak s novou knihoou znovu prožijií  flaubertovský čas velkých změn, objevů a zklamání a celou tu nejednoznačnost dospělých, viděnou pohledem dospívajícího děvčete. Do jakého zrdcadla se má podívat, aby se zachránilo?

Ani vydáním nové knihy Prolhaný život dospělých nebude ale mít český čtenář ještě Ferrante kompletní. Slovenský vydavatel Inaque již v překladech publikoval i knihu rozhovorů a novinových článků Frantumaglia: cesta psaní a také Náhodné úvahy, což je sběr sloupků, které Ferrante psala pro The Guardian.

zpracováno s podklady stránky Inaque.sk

8.4.2020