3x zahraniční tituly Velkého knižního čtvrtku

Tomáš Weiss

I přes zavřená kamenná knihkupectví a karanténu odstartuje Velký knižní čtvrtek podle plánu 19. března. Jeho 15 novinek se představí akcí s některými autory formou online streamu na Facebooku @velkyctvrtek v 17 hod. Autoři to budou čeští, ale jako tradičně má VKČ autory i zahraniční. Například:

Olga Tokarczuková: Bizarní povídky

Původně francouzské slovo bizzare znamená „(po)divný, nestálý“, ale také „směšný“ a „zvláštní“. Právě taková — udivující a mimo všechny kategorie — je nejnovější kniha Olgy Tokarczukové. Deset povídek, každá v úplně jiném prostoru. Volyň během vpádu švédských vojsk, současné Švýcarsko, vzdálená Asie, imaginární místa. Díky proměnlivému rytmu povídek si čtenář ani na chvíli nemůže být jistý, co se stane na další stránce. Autorka nás vyvádí z rovnováhy, vystrkuje z komfortní zóny a ukazuje, že svět je čím dál méně srozumitelný. Prvky grotesky, černého humoru, fantastiky a hororu odhalují, že nic v realitě není takové, jak to na první pohled vypadá.

Olga Tokarczuková nahlas říká, že je ekoložka, feministka, že je pro liberální demokracii. Hlavně proto se současná polská vláda tváří, jakoby vlastně neexistovala. Nobelovu cenu věnovala Polákům ve prospěch demokracie a vyzvala je, aby volili demokraty.

Sylvia Simmonsová: I ´m Your Man - Život Leonarda Cohena

"Když Leonard začal zpívat Hallelujah, zapadalo slunce a „lidi to zvedalo ze země“.Někteří mladí posluchači, kteří zpívali nahlas, se možná divili, proč tenhle sympatický děda zpívá písničku, kterou znají od Jeffa Buckleyho, Rufuse Wainwrighta, z Amerického idolu a z Faktoru X, ale museli uznat, že mu jde moc dobře."

Tato kniha je ucelenou biografií začínající v Montrealu, Cohenově rodišti, provázející ho do Londýna, na řecký ostrov Hydra a do New Yorku šedesátých let, kde umělec započal svou hudební kariéru. Sledujeme jeho výstup na vrchol hudebního showbyznysu, jeho ústup do ústraní v polovině devadesátých let a provázíme ho na jeho celosvětovém turné o patnáct let později. V biografii Leonarda Cohena nalezneme vyvážený pohled na protichůdné aspekty umělcova života a hluboce zasvěcený portrét talentovaného a oduševnělého muže, který stále umí dojmout lidi jako nikdo jiný.

Alejandro Jodorowski: Tanec reality

Tanec reality je autobiografie jchilského spisovatele, filmaře a psychomagika, ročník 1929. Je to svého druhu léčebný akt. Ohlédnout se zpět do vlastní minulosti je obdobou hloubení v našich vlastních duších. Pokud dokážeme kopat dostatečně hluboko, tak kromě rodinných projekcí najdeme vnitřní světlo - světlo, které nám může pomoci při nejtěžších životních zkouškách.

Jodorowsky vrací člověka do stavu prvotního šílenství, kde prostřednictvím poetických, divadelních, snových, magických a psychomagických aktů může tento dialog rozvíjet a stávat se sám sebou. Běží o to, nechat nevědomí promlouvat a odpovídat mu v jeho symbolickém jazyce. S tím má Jodorowsky bohaté zkušenosti jak osobní, tak kolektivní, kdy doslova strhával davy v rámci svých happeningů, na nichž dával lidem prostor k spontánnímu sebevyjádření.

 

18.3.2020