Útěk do pralesa – tak trochu jiný Mauglí

Pavlína Uhrová, Monika Straková

Will se po smrti svého otce cítí naprosto ztracený a ví, že už nic nebude jako dřív. Škola, kamarádi i zbytek rodiny se Willovi od jeho bolesti snaží co nejvíce pomoci, ale některé ztráty vyléčí jen čas. Proto když má Will a jeho máma možnost strávit Vánoce v Indonésii, vidí to nejenom jako dovolenou, ale i jako šanci pro nový začátek a možnost se opět cítit trochu šťastný.

Když se Will 26. prosince projíždí po pláži na slonici Ooně, slonici něco vyděsí a ta se nečekaně rozeběhne do pralesa a nedá se zastavit. Will nejprve nechápe toto zdivočelé chování jinak mírné slonice, ale záhy pochopí, před čím Oona utíká. K pevnině se totiž blíží vlna tsunami.

Napínavé, dechberoucí a dojemné

Will je opravdu vyděšený. Ocitl se sám v džungli, hladový a ztracený. Brzy si ale uvědomí, že má po svém boku tu nejlepší průvodkyni a ochránkyni v celém pralese: slonici Oonu. I přes počáteční nezdary se z Willa a Oony stávají přátelé a vytvoří si mezi sebou hluboké a pevné pouto. Will se s pomocí Oony učí v džungli přežít, najít jídlo a čistou vodu, ale také porozumět její složité, avšak krásné řeči. Chlapec ví, že v džungli číhá mnoho nebezpečí: tygři, medvědi či prudké deště. Ovšem s největší hrozbou se má teprve setkat… A pravé dobrodružství právě začíná! Will má najednou před sebou mnohem těžší úkol, než jen v pralese přežít. Uvědomuje si, jak nesmírně důležité je ochránit džungli a všechny její obyvatele.      

Ekologické dopady lidského počínání

Zdánlivě bezstarostné putování deštným lesem není tak idylické, jak se to na první pohled bude zdát. Už v době svého vydání v roce 2009 (v originále Running Wild) kniha upozorňovala na bezohledné chování vůči zvířatům a přírodě obecně, na neblahé důsledky takového počínání. Myšlenka důležitosti a nutnosti ochrany přírody a ohrožených druhů zvířat je v knize velmi zřetelně popsána, neboť je stále aktuální. Nakonec ale vždy záleží jen na čtenáři, jaké poselství si ze čtení odnese.

Dechberoucí a zároveň srdcervoucí dobrodružství z džungle od celosvětově oblíbeného autora dětských knih Michaela Morpurga u nás právě vychází!

 

 

6.3.2020