Literární příloha Respektu - Vánoce 2019

Tomáš Weiss

Dvojčíslo týdeníku Respekt 51-52/2019 má v sobě 50 stran Literární přílohy. Zopakujme: literární příloha je v současných tištěných médiích naprostá ojedinělost. Navíc - literární příloha, kde se známá jména kombinují s těmi okrajovými. Jenže ta známá byla kdysi okrajová a potřebovala dostat nějakou příležitost. Celá příloha je navíc ilustrována Antonínem Střížkem a doplněna v závěru tipy na knižní vánoční dárky.

Hezky k sobě ladí už hlavní téma přílohy - Naděje! - a Střížkova rybí kostra na talíři. Vono totiž nejni všechno tak černobílý, jak to vypadá a co jednoho spasí, může druhýho stát život.

Čtení začíná romskou autorkou Stanislavou Míkovou a její povídkou 1989. Aleš Palán napsal pro Respekt povídku Jitřní hvězda Helena, básník Viktor Špaček pak povídku Odd. Miřenka Čechová, tanečnice a performerka, známá v poslední době z projektu Miss Amerika, přispěla textem Baletky. Bioložka a psycholožka Pavla Koucká je zastoupena črtou Zvířetice. Pod textem Studenej odchov je podepsán Ondřej Hanuš. Autorka ceněných detektivek Michaela Klevisová dodala do přílohy povídku Odpovědi. Zajímavě zní jak název povídky Malý Hašek, tak jméno autorky Anastázie Harris.

A nechybí poezie: Petr Halmay, Alžběta Luňáčková, Milan Děžinský, Štěpán Nosek. Pokračuje to taky básníkem - Petrem Borkovcem  - a jedním z jeho roztomilých krátkých textů Monsieur Bliknu ( jeho poslední kniha Petříček Sallier a Petříček Bellot je takových plná). A pak Jiří Padevět. Kdo ho stále zná jen jako badatele kolem nacismu a komunismu bude snad mile překvapen - už vydal několik knih svým povídkových miniatur a mají moc zajímavý šmrnc a nápady. A končí to všechno Novoročním prezidentským projevem 1 . ledna 2023. Tenhle báječný koncept nasadila Jana Julínková - a promluvá k národu.

16.12.2019