Doufám, že nejsem prorok. Nechtěl bych zažít to, co jsem nakreslil

Radio Wave

,Islandský kreslíř Hugleikur Dagsson je známý svým jednoduchým stylem a opravdu hodně černým humorem. V češtině mu vyšly už čtyři knihy s názvy jako „A tomuhle se mám smát?“ nebo „To má být nějaký vtip?“, které jeho dílo trefně vystihují – buďto se budete válet po zemi smíchy, nebo vás Dagssonovy kresby okamžitě pohorší a odpudí.

Islanďan se nevěnuje jen kreslení vtipů. Má podcast s australským komikem Jonem Duffym, dělá stand-up comedy a svoje kresby dokonce převedl do několika divadelních her. „Co bylo původně asi 30 vtipů, se najednou stalo příběhem třech rodin. Jedna byla závislá na drogách, druhá velmi násilná. Poslední byla rodina ženy, která se provdala za gorilu. A to byl nejzdravější vztah, ti byli nejspokojenější.“

„Doufám, že nemám žádné prorocké schopnosti, protože spoustu věcí, co jsem nakreslil, bych nechtěl zažít.“

„Doufám, že nemám žádné prorocké schopnosti, protože spoustu věcí, co jsem nakreslil, bych nechtěl zažít,“ odpovídá Dagsson na otázku, jestli nemá pocit, že svými vtipy o politicích předpověděl Donalda Trumpa. Politickým kontroverzím se totiž nevyhýbá. Jeho britské vydavatelství mělo problém s vydáním hned tří vtipů: jednoho o scientologii, jednoho o McDonaldu, jednoho o islamofobii. Zatím ale jeho tvorbu ještě v žádné zemi nezakázali. „Bylo by to hezké, kdyby mě někdy někde zakázali, ale zatím nic,“ povzdychává si Dagsson.

Rozhovor s autorem na Radiu Wave

22.8.2019