Na jakémsi venkově kdesi ve východní Evropě.....Jerzy Kosinski: Nabarvené ptáče

Totalfilm

Od přečtení knihy trvalo režisérovi Václavu Marhoulovi patnáct let, než filmově odvyprávěl příběh, který ho uhranul. Prvotina Jerzyho Kosinského (1933 - 1991) Nabarvené ptáče se tak po letech proměnila ve film, který má světové ambice. Po soutěžní premiéře v Benátkách vstoupí do českých kin 12. září 2019.

Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost...   ¨

Jerzy Kosiński se narodil v Lodži v roce 1933, kvůli svému židovskému původu se během války skrýval na polském venkově. Po válce se znovu našel se svými rodiči, vystudoval historii a politologii na univerzitě v Lodži a stal se asistentem na Polské akademii věd. V roce 1957 emigroval do Spojených států. Zde napsal svoji románovou prvotinu Nabarvené ptáče, která znamenala průlom v jeho spisovatelské kariéře.

 

1.8.2019