Tak trochu Graham Greene - mistr špionížních románů John Le Carré

Tomáš Weiss

Špión, který přišel z chladu byl v roce 1963 třetím románem bývalého spolupracovníka anglických tajných služeb MI5 a MI6 Johna Le Carrého (1931).

Špión, který přišel z chladu je špionážní drama, jehož děj se odehrává v období studené války. Britský špion Alec Leamas jen smutně přihlíží zabití svého kolegy při jeho pokusu překonat hraniční přechod mezi berlínskými sektory. Potom se vrací na velitelství rozvědky v Londýně, odkud je na nějaký čas uklizen k podřadné úřednické práci. Únavně stereotypní činnost v knihovně probouzí v Leamasovi jeho sklony k alkoholismu. Vhodnou druhou šancí se proto zdá být další špionážní mise v komunistickém východním Německu. Nový úkol Leamas přijímá jako osobní mstu vysoce postavenému politickému činiteli Dieteru Mundtovi, s nímž má již z dřívější doby nevyřízené účty...

John le Carré, vlastním jménem David John Moore Cornwell (nar. 19. října 1931 v Dorsetu v Anglii), je britský spisovatel, který se věnuje špionážním a politickým románům. V padesátých a šedesátých letech pracoval pro MI5 a MI6, oddělení britské tajné služby. Tehdy začal psát pod svým pseudonymem. Po napsání svého třetího a nejúspěšnějšího románu The Spy Who Came in from the Cold (česky pod názvem Špion, který přišel z chladu) se začal plně věnovat psaní. Známý je i svými kontroverzními politickými názory: v lednu roku 2003 např. publikoval le Carré článek, ve kterém ostře kritizoval válku v Iráku, v románu Constant Gardener (Nepohodlný) kritizuje aktivity farmaceutických korporací zejména v Africe a jejich dopad na tamní životní podmínky.

Jeho romány jsou také mimo jiné ironickou odezvou na pohádkového Jamese Bonda – Carré chce lidem ukázat, že takhle špionáž nefunguje, že její podstatou nejsou krásné ženy a rychlá auta. V jeho knihách jsou agenti unavení lidé s pochybnostmi, problémy, zkrátka lidmi ze zpravodajského života.. (A jejich životy nekončí vždycky happy endem…)

11.7.2019