Mluvící poleno slavně zvítězilo!

Tomáš Weiss

Kniha Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček trojice Mašek, Valoušek & Horváth vyhrála hlavní cenu na festivalu v Bologni. Prestižní BolognaRagazzi Award 2019 v kategorii Fiction.

1. - 4. dubna proběhne v italské Bologni 56. ročník nejprestižnějšího festivalu dětské knihy na kontinentě. Z 1558 knih, přihlášených do soutěže z 43 zemí světa, vyhrála v kategorii Fiction letos kniha z nakladatelství Baobab.

"Vyprávění má divadelní charakter, text je protkán dialogy a k akčnímu rázu napomáhá to, že se vrství jedna příhoda za druhou. Dynamicky působí i křiklavé linoryty, které se jeví komicky a zároveň znepokojivě, až hororově, přesně v duchu grotesky. Dvoustránkové obrazy střídají stránky rozdělené do políček, která na sebe dějově navazují – stripy. Text Vojtěcha Maška a ilustrace výtvarníka Chrudoše Valouška jsou v absolutní symbióze. I to jistě přispělo k tomu, že jejich společné dítě Panáček, švestka, pecka, poleno a zase panáček získalo ocenění Nejkrásnější česká kniha roku 2017 v kategorii pro děti a mládež, v níž se posuzuje grafické, ilustrační a polygrafické zpracování knih, a to jednohlasně, jak prozradil člen výtvarné komise Jiří Slíva. A je ověnčena také cenou Zlatá stuha 2018 za výtvarný počin roku."  z recenze Martiny Siwek Macákové pro iLiteratura.cz

Chrudoš Valoušek (nar. 1960 v Olomouci), grafik a ilustrátor. V letech 1979–1985 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, poté byl zaměstnán jako noční hlídač a topič, v současnosti pracuje jako správce depozitáře. Je autorem knihy Chrudošův mix přísloví (Baobab & GplusG 2008), ilustroval knihy O Zlaté mrkvi (Baobab 2003), Zazi v metru (Albatros 2010), Žaloudění v Kundibále (Arbor Vitae 2010) ad. Vystavuje v Čechách i zahraničí, jeho práce jsou zastoupeny ve veřejných sbírkách.

Vojtěch Mašek (1977) český výtvarník, komiksový a filmový scenárista. S D. Babanem je autorem komiksové trilogie Monstrkabaret Freda Brunolda uvádí (2004–2008), Pandemonium aneb Dějiny sousedství (2008), Hanka (2009), Ve stínu šumavských hvozdů (2011, výtvarník J. Grus)...Pracoval na komiksech O přibjehi (2010, s M. Bořkovcovou a M. Hajskou) a Chyba (2011, scénář s M. Šindelkou, výtvarník M. Lipavský a Pure Beauty). Z letošního udílení Cen Muriel si odnesl hned tři - zs Svatou Barboru s Markem Šindelkou a Markem Pokorným a dvě za své autorské Sestry Dietlovy.

Juraj Horváth (1974) grafik, ilustrátor vydavatel, vedoucí ateliéru grafiky a ilustrace na VŠUP, vydává dětské knihy a noviny (Baobab). Jeden z iniciátorů knižního festivalu Tabook.

26.2.2019