Irvine Welsh v Praze - na Festivalu spisovatelů, na Ucpaném systému, na autogramiádě

Tomáš Weiss

Ve středu 3. října navštíví autor ve 20.00 divadelní představení Dejvického divadla Ucpanej systém, které vzniklo podle povídek z knihy a scénáře k filmu Acid House, v pátek 5.10. bude v Senátu ČR od 20 hod. autorský večer, který moderuje Petr Vizina a 6.10. od 13.30 bude autor Trainspottingu podepisovat své knihy v pražském knihkupectví Kosmas v Perlově ulici.

Irvine Welsh se narodil 27. září roku 1961 v Edinburghu, vedle přístavu, nedaleko hřiště svého oblíbeného fotbalového klubu. V šestnácti letech opustil školu a odjel do Londýna.

Píše skotským pouličním dialektem příběhy ze života britských punkáčů a narkomanů, které vložil do šokujícího románu Trainspotting (česky Nakladatelství Maťa: 1997), a stal se symbolem cool nálady 90. let.

Prodalo se ho přes jeden milion výtisků jen ve Spojeném království a údajně je to nejkradenější kniha v britské vydavatelské historii. Film podle knihy měl ještě větší dopad: v roce 2012 byl vybrán mezi nejlepší britské filmy posledních šedesáti let a autorovi zajistil literární slávu.

Poeta laureatus tehdejší chemické generace vydal mimo jiné Barevnej svět (1994), Extáze (1996), Sviňák (1998), Lepidlo (2001), Porno (2002) a Postelová tajemství mistrů kuchařů (2010), Heráci (2014) nebo Pohlavní životy siamských dvojčat (2016), které byly přeloženy do češtiny.

 V loňském roce měl filmovou premiéru Trainspotting 2 a opět sklidil úspěch. V dubnu 2018 Welshovi vyšel nový román Kalhoty mrtvých chlápků (Dead Men`s Trousers), jak jinak než ze světa hrdinů Trainspottingu.  A těsně před začátkem Festivalu spisovatelů Praha, v září, vyšel český překlad jeho předchozího románu Umělec na ostří nože (Omega). Text, který chystá na svůj autorský večer v Praze, přísně tají.

Irvine Welsh žije v Miami.

zdroj: pwf.cz

Ucpanej systém získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012.
Ivan Trojan získal cenu Alfréda Radoka 2012 v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha.
Ivan Trojan byl za roli Boha nominován na Cenu Thálie.

V poněkud bizarní podobě pokáleného Boha je Ivan Trojan nejen sarkastickým glosátorem všeho dění, ale především dotváří dokonalý obraz vyprázdněného světa. Přispívá tak zásadně k zvýraznění tématu inscenace, která je zábavná i depresivní, kde za smíchem vzápětí mrazí. Stejně jako z metafory lidské společnosti, která už Boha ani nepoznává.
Vyjádření odborné poroty k nominaci I. Trojana na Cenu Thálie

Inscenace Dejvického divadla Ucpanej systém vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. V anotaci k českému vydání knihy v roce 2008 se píše:
… Jedná se o Welshovu druhou knihou, plnou „obrázků ze společenského života spodiny", v níž autor nezůstává nic dlužen své pověsti; jeho texty opět zkoumají temná zákoutí světa i duše. … Vypravěčem je zástupce edinburské ulice, jehož mluva je děsivá, plná vulgarismů, siláckých výroků, slangových obratů, zkomolenin a patvarů, ale rozhodně není fádní a nudná. To proto, že je v ní obsažen humor, sice hodně černý, cynický a brutální, ale jak jinak pravdivě popsat skutečný život, který se taky s nikým nepáře? A pak pravidlo, že žádná povídka neskončí happy endem a že ještě nikdy nebylo tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř.

Divadelní adaptace Daniela Majlinga je vytvořena s obdivuhodnou citlivostí k poetice Irvina Welshe, a zároveň vytváří zcela svébytné dramatické dílo.

NEJSPROSTŠÍ INSCENACE V HISTORII DD!
Vzhledem k velkému počtu vulgárních slov, která jsou nezbytnou součástí dialogů hry, není představení vhodné pro diváky mladší 15 let a diváky zvláště citlivé na tento způsob vyjadřování.

zdroj: Dejvické divadlo

1.10.2018