Cena Jiřího Ortena pro Sáru Vybíralovou

Tomáš Weiss

Mezi českými literárními cenami je Ortenovka ta, která má jak tradici, tak prestiž, nějaké peníze jsou s ní spojené taky a navrch - má na laureáty zvláštní iniciační účinky. Protože je to cena pro začínající autory do třiceti let, vlastě hlavně říká - podívej, jsi spisovatel, i ostatní už si to myslí. Letos o Sáře Vybíralové a její knize Spoušť.

Ano, to je ta kniha s kosočtvercem na obálce, kvůli kterému se autorka čertila na grafika z Hostu, protože to asi nebyl její nápad, ale nebylo možné si jako debutant prosadit svoji. Název Spoušť je podle autorky mnohoznačný: „Je to zároveň spouštěč a zároveň to, co pak zbyde. Ta totálně neurovnaná situace.“ Její sbírku tvoří dvanáct povídek, v nichž postavy čelí různým zlomovým životním okamžikům – ať už je to postarší osamělý muž, nebo kuchařka z menzy. „Myslím, že povídky v knize Spoušť pojí nejvíc ze všeho téma solitérství, které může být bolestivé i opojné a kterého se těžko vzdává. Baví mě vžívat se. Taky je pro mne asi typické něco, čemu by se dalo říct autorské lajdáctví: ráda trochu mlžím a vůbec mi nevadí, že neumím konce,“ uvedla ke své knize Vybíralová.

Sára Vybíralová (1986) 1986) vystudovala francouzštinu a historii na Filozofické fakultě UK, kde je v současnosti doktorandkou. Pracuje jako lektorka a překladatelka z francouzštiny. Básně a krátké prózy publikovala časopisecky, Spoušť je její knižní prvotina. Žije střídavě v Praze a Paříži. 

foto: Terezie Smejkalová

13.5.2016