Knižní předloha filmového Revenanta je výborné dobrodružné čtení

Tomáš Weiss

Když v roce 2002 vyšla americkému právníkovi Michaeli Punkemu (1964) prvotina Revenant, těžko mohl předvídat, co všechno se kolem tohoto příběhu po jeho zfilmování v roce 2015 strhne. Pracoval tehdy v Bílém domě v Bezpečnostní radě státu a cítil se velmi odtržený od přírody, kterou poznal v mládí ve státě Wyoming.

Jako kluk si tady u řeky North Paltte vyráběl špuntovky a hrál si na trapera. Později, jako středoškolák, prováděl návštěvníky památníku Laramie, proslulé pevnosti na někdejší Oregonské stezce. Tam někde má počátek jeho románu, který věnoval příběhu skutečného amerického trapera Huga Glasse. Jak píše, usiloval v hlavních rysech o hodnověrnost míst, dějů i postav. Pravdivé je nepochybně to, že když se Glass na podzim roku 1823 účastnil jedné z výprav Kožešinové společnosti, napadl ho grizzly. Skutečnosti odpovídá i to, že byl vážně zraněn a že ho společníci opustili, stejně jako fakt, že přežil a vydal se za pomstou. Pravdou také je, že tento americký hrdina žil nějaký čas s indiánským kmenem Póniů. A skutečností také je, že byl v zimě roku 1833 překvapen na řece Yellowstone při kladení pastí skupinou indiánů z kmene Arikara a zabit.

Při napínavé četbě knihy se propadnete přímo do hustých lesů, kde přežijí jen silní a stateční. Román má všechny přednosti podařených knihy o dobývání amerického Západu, je v něm chlapská romantika, cítíte z něj mráz i pach krve, bolest zlomených kostí i fatálnost některých zranění. A pak je tu ta vůle k přežití, poháněná touhou po pomstě, jedním z nejsilnějších lidských pudů, kterého by se měli až do skonání světa bát všichni ti, kdo se ve svých životech sníží k nelidským obludnostem. Ten příběh se, ať se režisér Iňárittu nezlobí, možná vyplatí spíš číst jako klasickou western story, než vidět jako efektní naturalistickou filmovou podívanou. Je vaší knihou, na kterou nikdy nezapomenete třeba Cesta na Severozápad od Kennetha Robertse? Tak tím spíš - dobře napsaná drsná romantika lesů Amerika 19. století už na vás čeká! Zbývá snad je dodat, že Michael Punke napsal ještě další dvě knihy podle skutečných událostí a reálných postav - v roce 2006 Fire and Brinstone o největším důlním neštěstí amerických dějin z roku 1917, a Last Stand (2007), která sleduje životní osudy spoluzakladatele prvních amerických národních parků G. B. Grinnella, který svým humanistickým přístupem k indiánům začal po krveprolitích u Little Bighornu a Wounded Knee psát dějiny "nového Západu". 

29.2.2016