Velký knižní čtvrtek 17. března

Tomáš Weiss

Ten březnový čtvrtek do vašeho knihkupectví vtrhne 14 knih nejrůznějších žánrů a nakladatelů. Pomyslně tak bude odstartována jarní knižní sezóna.

Všechny knihy, včetně krátkých anotací, máte možnost vidět na speciálně zřízené stránce www.velkyctvrtek.cz

Ty, které padly do OKA na první dobrou?

Nepochybně Kate Atkinsonová, která za knihu Bůh v troskách získala cenu Costa Book Awards.V Bohu v troskách Atkinsonová sledujeTeddyho – adepta básnictví, pilota bombardéru RAF, manžela a otce – na jeho cestě mezi nebezpečími a pokroky 20. století.

Havel Michaela Žantovského nebyl jen chvilkový spisovatelský rozmar. Zdá se, že tu - např. vedle rabína Sidona - máme dalšího autora, který svoje životní zkušenosti hodlá pravidelně svěřovat papíru a situace tvorby se znovu stává podstatnou součástí jeho osobnosti. Ve sci-fi románu Ochlazení se bývalý diplomat pouští do příběhu, kdy Rusko přestane dodávat do Evropy plyn a ropu.V prostředí současných zpravodajců, bývalých operativců ministerstva vnitra a spolupracovníků KGB z doby normalizace či samotných agentů KGB si vypravěč K. (záměrný kafkovský odkaz) nemůže být ničím jistý, je neustále v ohrožení života.

7x ve vedlejší úloze Alice Horáčkové jsou rozhovory. Novinářka Alice Horáčková se do podrobna vyptávala osmi sourozenců sedmi výjimečných lidí na to, jaké to je, žít svůj život ve vedlejší úloze. Zjistila, že to je často těžší než vystupovat v hlavní roli. Nikdo z jejích zpovídaných si svůj úděl nezvolil, ale všichni v něm skvěle obstáli. A kromě toho mají na své slavné sourozence úplně jiný pohled než jejich obecenstvo.

A "oční" kvarteto z nabídky Velkého knižního čtvrtku zakončujeme Ratajským lesem Aleše Palána. Jsem osobně velmi rád, že se tahle kniha dostane před oči širšího publika. Ratajský les v Posázaví se stal v lednu 1952 místem vraždy. Na hromadě klestí zde byla nalezena komunistická funkcionářka Anna Felbabová s prostřelenou hlavou. Rudá justice odpověděla na její smrt nekompromisně a propaganda jí propůjčila vlastní interpretaci. Znovu tekla krev, vinných i nevinných, na starou křivdu se navršily křivdy nové… Prošlo víc než půl století, a spravedlnost se nedostala ke slovu. Na její místo tak nastupuje msta a kolo násilí se znovu roztáčí. Ratajský les čeká na svou poslední oběť. 

A dál na vás čekají nové knihy Simona Mawer, Petry Dvořákové, pokračování příběhu Petera Granta, kterého znáte z Řek Londýna Bena Aaronovitche. Takže 17. března 14 nových knih na pultech. Víc na www.velkyctvrtek.cz

 

10.2.2016