Uděleny letošní ceny za českou detektivní literaturu

Tomáš Weiss

Konkrétně Cena Jiřího Marka za nejlepší detektivní román roku 2016 a Cena Havran za nejlepší detektivní povídku 2016.

CENA JIŘÍHO MARKA
Cenu spisovatele Jiřího Marka, určenou pro nejlepší detektivku roku 2016, získal Martin Goffa za román Dítě v mlze (Mladá fronta).
„Kniha od autora publikujícího pod pseudonymem vyniká dokonalou znalostí prostředí policejního vyšetřování a přitahuje tak čtenáře už svou autenticitou. Navíc se tu hluboce lidský příběh – únos sedmiletého dítěte – zobrazuje v napínavém dramatu,“ říká předseda poroty a člen AIEP Lubor Falteisek.

Druhé místo získala Nela Rywiková za román Děti hněvu (Host).
Porota ocenila, že autorka vystavěla drsný příběh z Ostravska, který má kořeny v minulosti, kde nalézá příčiny současného zla. Rywiková nemilosrdně analyzuje lidské charaktery, věrohodně dokáže osvětlit motivaci a vývoj hlavních postav. Netradičním, leč silným prvkem je zde i sociálně kritický pohled na společnost.

Román Ivy Procházkové Dívky nalehko (Paseka), jemuž patří třetí místo, je literárně velmi propracovaný.
Autorka jej zalidňuje množstvím postav a v bohatých dějových peripetiích líčí sérii vražd inspirovaných touhou zmocnit se tiketu, který vyhrál neuvěřitelně vysokou částku. Nahlédneme do vietnamské komunity a dostaneme se i do zákulisí exotického prostředí pražské asijské tržnice Sapa.

Porota dále udělila čestná uznání Michalu Sýkorovi za retrospektivní román Ještě není konec (Host) ze série Detektivové od Nejsvětější trojice a Františku Kalendovi za historickou detektivku Vraždy ve znamení hvězdy (Vyšehrad).

CENA HAVRAN
První místo v soutěži o nejlepší detektivní povídku roku 2016 patří příběhu Hra na pravdu Václavy Molcarové, druhé získal Bohumil Matějovský za povídku Bílá načechraná peřina a třetí místo bylo uděleno příběhu Facebook story Adama Suchého. Do Ceny Havran letos dorazilo 47 povídek. „Je to poprvé za moje působení v Havranovi, že se přihlásilo tolik nových a mně neznámých lidí,“ říká o úspěšném ročníku předsedkyně poroty Hana Nekudová. Porota ze zaslaných textů vybrala 15 nejzdařilejších do sborníku Nejlepší detektivní povídku roku Pražské vydavatelské společnosti, který je již k sehnání v prodejnách denního tisku.

26.6.2017