Najít si v Praze teplé místečko s historií

Tomáš Weiss

Až na pár pošuků projevují Češi ke queer komunitě vstřícnou toleranci. Společenský termostat máme nastavený na slušnou civilizovanou teplotu. Že tomu v minulosti bylo jinak, a nějaká Prague Pride (letos od 10. do 16. srpna, s hlavním happeningem 15.8.) by se ještě před 20 lety jen tak nekonala, dokládá i "průvodce po pražských teplých příbězích a pamětihodnostech" Teplá Praha.

Kniha historicky začíná už roku 1380, tedy rokem, ze kterého existuje první doložitelná zpráva o obvinění z homosexuálního chování. Naprostá většina námětů ovšem spadá do období 19. a zejména 20. století, kdy lze konečně hovořit o vzniku organizovaného hnutí za práva sexuálních menšin, v kteréžto oblasti sehrálo Československo – a to i v evropském kontextu (zvláště mezi lety 1933–1939) – překvapivě významnou roli, byť čeští homosexuálové museli na zrušení trestnosti pohlavního styku s osobou stejného pohlaví nakonec čekat až do roku 1961 a určité míře perzekuce byli ze strany komunistického režimu vystaveni i poté.

Za zmínku určitě stojí (a jako doporučení, že průvodce gay a lesbickou historií Prahy je zpracován fundovaně a čtivě), že se na zpracování podílel Jan Seidl, spoluautor Kmenů 0, kam přispěl kapitolou o místních homosexuální scéně za časů normalizace. A ještě upozornění - průvodce vyšel i v angličtině.

13.8.2015