Všimne si český čtenář víc držitele Kafkovy ceny 2015?

Tomáš Weiss

Letos porota jediné mezinárodní literární ceny v ČR vybrala španělského autora Eduarda Mendozu (1943). Do češtiny byly tomuto, ve Španělsku extrémně populárnímu autorovi, přeloženy zatím dvě knihy. V roce 1983 v Odeonu prvotina Pravda o případu Savolta, v roce 2009 pak Podivuhodná cesta Pomponia Flata, kterou ale vydavatel vyprodává pro téměř nulový čtenářský zájem.

Hlavní postavou knihy je Říman, jehož jméno by se dalo přeložit jako Nabubřelý bzďoch. Jde o žánrově těžko zařaditelný román. Kniha začíná v současnosti v Izraeli, kde vědec hledá ve Svaté zemi zázračnou vodu a její prameny. Zároveň se ale v jiné časové rovině octneme v době okolo roku Nula, tedy v době, kdy bylo podle všeho bylo možné potkat na ulici chlapce, který se jmenoval Ježíš. Ježíš prosí Římana, aby odhalil, kdo spáchal vraždu, za kterou je souzen jeho otec - tesař.  Tak se rozehraje příběh, který vtipně parafrázuje různé okamžiky z Ježíšova života a Nového zákona, ale zároveň jde o příběh detektivní, které Mendoza umí velmi dobře a které ho mezi čtenáři proslavily. Mendoza v sobě totiž spojuje to, čemu se zjednodušeně říká "vysoké s nízkým" a co je, když to někdo ovládá a má na to hlavu, jedna z nejtěžších literárních disciplín. Ostatně: žánr vtipné, historií poučený detektivky, nedávno ocenila porota Magnesie Litery cenou za prózu v díla Petra Stančíka Mlýn na mumie. Jiný autor, Kafkovou cenou oceněný Mendoza, to zatím dotáhl u českých čtenářů do kategorie: trvale snížená cena z důvodů naprosté ležákovitosti.

Cenu uděluje Společnost Franze Kafky od roku 2001. Jejími dosavadními nositeli jsou spisovatelé Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnošt Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Amos Oz a naposledy Jen Lien-kche. Mezi ženami jsou zatím jen dvě laureátky – rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková a Daniela Hodrová.  Eduardo Mendoza přijede v říjnu do Prahy a cenu zde slavnostně převezme.

3.6.2015