Vlasta Třešňák, ročník 1950

Tomáš Weiss

Někdy je to tak, že za vás někdo nese ty prapory, na který nemáte dost talentu nebo kuráže nebo dychtivosti. Dodává vám odvahu, rozmrazuje krev v žilách. Hudebník, malíř a spisovatel Vlastimil Třešňák přidal ke všem svým talentům ještě svobodomyslnost a něco jako solidní impozantní pankáčství. 26. dubna má narozeniny.

Vlasta Třešňák je pořád ten, kterému se v mém okolí říká s respektem Pán. Právě proto, že si na pána nikdy nehrál. Jeho písničky jsou se mnou od gymplu. Podle jedné z nich jsme dokonce se spolužačkou "vyčůrávali žlutě naše monogramy do sněhu". Určitá vnitřní křehkost textů i podání se mě u těch, na tajno nahraných a x-krát přehrávaných pásků, zcela konkrétně dotýkala tehdy za bolševika...a dotýká dodnes. A mám rád i jeho poslední blues-rock-najazzlé desky s bandem. A zase si s ním zpívám: "Život mi betonáři, lobujou do cementu, už s váma nehraju, už vám to nežeru....a tak, jestli se zejtra proberu, nejspíš se na to vyseru."  Přesně jsou ty chvíli, kdy spolu zase zažíváme "tmu na konci tunelu" a narcistickýho prezidenta  - "časovaná bomba, v podpalubí tiká, a ty si zkoušíš hymnu u zrcadla". 

Jeho prozaické knihy jsou skoro všechny vyprodané, což taky o něčem svědčí. A kdo se chce o Vlastmilu Třešňákovi, statečném chlápkovi, kterého StB vyhnala mučením jako nepohodlnou osobu v roce 1982 do exilu, takže je dodneška, jak sám říká, poddaným švédského krále, dozvědět víc, je tady povedený knižní rozhovor, který s živlem sepsal Ondřej Bezr. A ještě jeden talent by měl v budoucnu Třešňák využít - myslím, že by byl geniální načítač některých textů do rozhlasu nebo na CD. Slyšel jsem ho před rokem, jak čte z Chaima Cigana alias Sidona, a bylo to strhující.

V téhle souvislosti ještě upozornění: sice ne ve vlastním podání (chyba!), ale přece, vysílá Český rozhlas 3 - Vltava, jako četbu na pokračování jeho Melouch. Asi týden po odvysílání jsou vždy díly k poslechu ve stream sekci Hry a literatura.

24.4.2015