To je Praha čili nový ilustrovaný průvodce alá Šašek

Tomáš Weiss

O metropolích bylo sepsáno, nakresleno, vytištěno, publikováno a uveřejněno tisíce informací, článků, knih, průvodců a příběhů. Když začal vydávat své obrázkové průvodce po metropolích Miroslav Šašek, svět zdaleka nebyl tak prosíťovaný a propojený. Přesto se jeho knihy vydávají dál: prostě proto, že v nich zůstal Šaškův osobní a jedinečný pohled na města a místa, který je dětem podán jednoduše, celistvě a s vtipem.

Jeho knihy jsou nadčasové a svébytné, i když počty obyvatel rapidně stouply, poštovní schránky zmizely a telefonní budky nahradily mobily. Miroslav Šašek vydal svých ilustrovaných průvodců devatenáct. Jezdil po městech, která se mu líbila, nebo tam, kam ho poslali redaktoři. A i když některá místa nestihl, objel půlku světa. Jen východní Evropa mu zůstala uzavřena, a tak svět přišel o ilustrované průvodce Berlína, Budapešti, Prahy, Moskvy a mnohých dalších.... 

Díky péči Nadace Miroslava Šaška, která je dědičkou autorských práv, začaly po velké prodlevě knihy This is... neboli To je... vycházet i česky. A jelikož Šaškovy knihy ve světě stále mají úspěch, má nadace také prostředky k tomu, aby podpořila současné ilustrátory a autory dětských knih. Jedním z nápadů, jak nenásilně navázat na Šaškovo dílo a přitom začít něco „nového“, bylo pokračovat v řadě jeho ilustrovaných průvodců po městech, která nemohl nebo nestihl zachytit. Tribute to Šašek neboli Pocta Šaškovi je tedy nová řada ilustrovaných průvodců po městech, která po svém uchopí nejlepší evropští ilustrátoři. K průvodci mohou přistupovat svobodně: ze Šaška je zachován pouze formát a počet stran. První z připravované řady ...to je Praha je svým způsobem výjimečná: do Prahy se Šašek, který emigroval z politických důvodů, nikdy nemohl vrátit: přitom vyrůstal na Žižkově. Text knihy napsala Olga Černá, dlouholetá autorka nakladatelství Baobab, Šaškova praneteř a také jedna ze zakladatelek Nadace. Tak jsme symbolicky uzavřeli kruh, nebo spíš otevřeli nový živý prostor pro další z průvodců. A už jsme začali pracovat na Berlíně... tentokrát s Henningem Wagenbrethem.

Autorky knihy To je Praha:

Michaela Kukovičová*1968 Vystudovala ateliér animace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde v současné době pracuje jako asistentka v ateliéru ilustrace a grafiky. Věnuje se knižní a časopisecké ilustraci. S Olgou Černou spolupracovala na úspěšných knihách Kouzelná baterka a Jitka a Kytka. Její práce znovuoživují poetistický způsob zacházení s nalezeným obrazovým materiálem. Její doménou je koláž, která je neotřele křížená s kresbou. Patří mezi nejoceňovanější ilustrátory své generace.

Olga Černá 1964 Olga Černá byla zaměstnaná v laboratoři, knihkupectví a knihovně, dnes pracuje v klášteře v Milevsku. Krátké texty různých žánrů publikovala v časopisech a novinách, občas píše pro blog týdeníku Respekt. Je autorkou několika knih pro děti (Kouzelná baterka, Poklad starého brouka, Jitka a kytka, Z domu a zahrady) a jedné příručky pro knihovnice a knihovníky. Její příběhy inspirované každodenními událostmi evokují svět dětské fantazie plné her, překvapení, tajemství. Olga Černá umí nalézat poklady ve zdánlivě banálních momentech a představit je tak, že baví děti i jejich rodiče.

použity texty z tiskové zprávy nakladatelství Baobab

31.3.2015