Na veletrh Svět knihy přijede autorka Bílé Masajky nebo autor Chlapce v pruhovaném pyžamu

Tomáš Weiss

Kompletní program 23. ročníku pražského knižního veletrhu ještě není k dispozici, ale nějaké info pro vás přece jen máme. Týká se mezinárodní účasti. Ne, nedorazí ani Murakami, ani Dylan, ale setkání to budu jistě i tak intezivní.

Nový ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer neměl na dohadování mezinárodní sestavy mnoho času, Nastoupil v říjnu 2016 a literární hvězdy mívají kalendáře minimálně rok plné. Přesto byl na spadnutí John Banville (těšil se, ale nepřijede kvůli nemocné manželce) a osloven byl také John Greene (ten osobně poděkoval za pozvání, ale je uprostřed práce na další knize, takže možná na některém z dalších ročníků).

Vyslancem Barcelony - města literatury je španělská hvězda krimi Marc Pastor. Autor, který dokonce vystudoval kriminologii a nyní pracuje jako kriminalista u katalánské policie Mossos d’Esquadra! Na kontě má čtyři romány: Montecristo (2007), Bioko (2013) a L’any de la plaga (Rok pohromy, 2010), na který se již prodala filmová práva. Za knihu Zlá žena (La mala dona, 2008) získal cenu Premi Crims de Tinta. Ta ostatně vyšla i v češtině. Všechny jeho romány se vyznačují jasným, ironickým stylem a skvěle prokreslenými postavami, které si dokážou získat přízeň čtenářů. Pastor umí efektně využívat různé jazykové styly a literární žánry, od dobrodružného románu až po detektivní thriller.

Pá 13.5. 14.00 Lapidárium - Setkání s Marcem Pastorem a J.L.Peixotem
Pá 13.5. 19.00 DOX - Gulliver - Místo, hrdina - moderovaná diskuze s Marcem Pastorem, J.L.Peixotem a Markem Tomanem.

Světě knihy bude také moci přivítat autorku autobiografického bestselleru Bílá Masajka spisovatelku Corinne Hofmannovou. Ano, to je ten příběh o lásce švýcarské podnikatelky a masajské bojovníka z Keni.V keňské buši hluboko ve vnitrozemí vede po boku svého negramotného masajského válečníka život plný strastí - bez vody a toalet a nedostatku potravin -, ale přesto se zpočátku cítí šťastná.

Pá 12.5. 12.00 Velký sál - setkání s autorkou
Pá 12.5. 13.00 S205 - expozice Euromedia - autogramiáda

Patrick Declerck je belgický filozof, antropolog, psychoanalytik a spisovatel. Je autorem jednoho z nejvýznamnějších děl současné antropologie Les naufragés (Ztroskotanci, 2001), za kterou mu byla udělena prestižní cena Prix Essai France Télévision. Kniha je výsledkem patnáctiletého studia života pařížských bezdomovců a jednou z nejlepších současných analýz tohoto fenoménu.Za knihu Běsi, co mě sužují (2012) získal belgickou cenu Prix Victor-Rossel. Česky vyšla také jeho sbírka povídek z roku 2004 Tábor Radostné vědy (Dauphin 2008).

Čt 11.5. 16.30 LAPIDÁRIUM - "Literatura a nesnesitelno" - Patrick Declerck a Karine Tuil
Pá 12.5. 13.00 LIT.KAVÁRNA - Patrick Declerck představuje knihu Běsi, co mě sužují
Pá 12.5. 14.00 L210 - stánek Nakladatelství Host - autogramiáda

Z Dublinu, který je stejně jako Praha Kreativním městem literatury UNESCO dorazí John Boyne - autor světového bestselleru Chlapec v pruhovaném pyžamu, jedné z nejoceňovanějších dětských knih vůbec. A právě v těchto dnech vyšla i další jeho přeložená kniha - Chlapec na vrcholu hory. Budete-li jej chtít na veletrhu potkat, rezervujte si pátek. místo a čas bude ještě upřesněn.

 

6.4.2017