Knižní výběr 25

Tomáš Fojtík

Po čase jsme pro vás připravili další knižní výběr, ve kterém připomeneme pět zajímavých knih, které vyšly v poslední době. Ať už chcete udělat radost sobě, nebo někomu blízkému pod vánoční stromek, určitě si z našeho výběru vyberete.

Temnější odstíny Švédska

Přestože o genialitě švédské krimi se svět může přesvědčovat už několik desítek let, teprve díky trilogii Milénium od Stiega Larssona se z ní stal nepopíratelný fenomén. Detektivky ze Švédska hltají čtenáři po celém světě a zdá se, že tato, vlna bude ještě pokračovat. Temné odstíny Švédska je unikátní sbírka povídek, do které přispěli nejvýznamnější a nejoblíbenější švédští autoři krimi. Povídky, kterých je celkem 17, vrhají nové světlo na tuto okouzlující zemi a její obyvatele. Autoři jsou skutečně vybraní a jsou mezi nicmi skuteční švédští literární velikáni, jako je Stieg Larsson, Henning Mankell, Asa Larssonová či Eva Gabrielssonová.

 

Patrick Modiano: Ulice temných krámků

Patrick Modiano získal letošní Nobelovu cenu za literaturu, a mnoho českých čtenářů se začalo ptát: Kdo to vlastně je? Ale není nám zase tak neznámý – řada jeho knih už v českém překladu dříve vyšla. Teď, poté, co získal onu Nobelovku, začali vycházet reedice těch knih a Ulice temných krámků je jedna z nich. Guy Roland je muž, který ztratil paměť a snaží se rekonstruovat vlastní minulost. Jako bývalý soukromý detektiv využívá postupů policejního pátrání a z dokumentů, fotografií, adres, rozhovorů skládá po střípcích historii jednoho života. Na své pouti proti toku času dospívá do období německé okupace Francie, která osudově rámuje bezvýznamné životy lidí, s nimiž ho minulost spojuje.

Životní příběhy postav, jimiž je románový děj zalidněn, dostávají za těchto podmínek takřka tragické rozměry, a nezřídka tragédiemi i končí. Na detektivním půdorysu románu rozvíjí Modiano svá osobitá témata, jimiž se zabývá v celém dosavadním díle: téma paměti a zapomnění, minulosti, bezdomoví, identity osobnosti. Nevzrušeně a nepateticky se snaží vytyčit hranici mezi zaměnitelným a jedinečným v životě člověka.

 

Petr Luňák, Marek Pečenka: Hrdinové

Dva bývalí spolužáci z pražské filozofické fakulty napsali knihu Hrdinové, která pomalu začíná bořit mýtus, že česká humoristická literatura schází na úbytě. Katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na přelomu let 1988 a 1989. Richard dokončuje studium, píše diplomovou práci, shání zápočty i zkoušky a snaží se získat přízeň studentky anglistiky Lucie. Vše se zkomplikuje, když se Richard stane předmětem přílišného zájmu asistentky šéfa stranické organizace. Intrikánský profesor Drábek se ho navíc snaží zaplést do svých mocenských plánů na katedře. Román je to živý a velmi vtipný a sleduje všední život studentů pražské Filozofické fakulty na pozadí událostí posledních měsíců před sametovou revolucí.

 

Barbara Wintonová: Není-li to nemožné

Příběh Nicholase Wintona je notoricky známý, nejen díky tomu, že nedávno získal nejvyšší české státní vyznamenání. Na světě je dnes přes 6000 lidí, kteří za svůj život vděčí Nicholasi Wintonovi – jsou to potomci dětí, jež sir Nicholas v roce 1939 zachránil z nacisty okupovaného Československa. Co tehdy motivovalo mladého anglického makléře, aby se pustil do podobného monumentálního úkolu? Na tuto otázku a na mnohé další s ní spojené hledá odpověď Wintonova dcera Barbara v knize Není-li to nemožné. Její působivá, osobně laděná kniha čerpá z historických dokumentů i otcových vzpomínek a ukazuje, kým sir Nicholas – jenž se letos dožívá neuvěřitelných 105 let – byl a je a jak došel ke svému životnímu heslu: „Není-li to nemožné, musí existovat způsob, jak to udělat.“

 

Yrsa Sigurdardóttir: Plavba smrti   

Zapamatovat si jméno islandské spisovatelky Yrsy Sigurdardóttir není snadné, ale určitě se to vyplatí každému, kdo se zajímá o moderní skandinávskou krimi. Její knihy totiž patří k tomu nejlepšímu, co z této části světa přichází. Plavba smrti je už šestý případ právničky Tóry, její ikonické postavy. Do přístavu v Reykjavíku vplouvá luxusní jachta a plnou rychlostí naráží do mola. Navíc je úplně liduprázdná! Co se stalo s posádkou a rodinou, která byla na palubě, když opouštěli Lisabon? Prošetřením tohoto prazvláštního případu je pověřena známá advokátka Tóra. Záhady přibývají... Šíří se zvěsti, že loď byla prokletá. Tóře se zdá, že na palubě zahlédla jedno ze zmizelých dvojčat…

Co to má znamenat? A kde je Karítas, půvabná žena bývalého majitele jachty? Komu patří tělo, které moře vyplavilo o kus dál na pobřeží? Pokud se na lodi vraždilo – kdo je vrah? Yrsini čtenáři se opět dočkají neuvěřitelných zvratů a nečekaných odhalení.

 

10.12.2014