Židovsky lidské nekorektní povídky

Tomáš Weiss

Málem jsem tuhle knihu minul. Nebýt doporučení (toho nejlepšího marketingu, jaký kdy kdo vymyslel), mohl jsem přijít o zatím nejlepší čtenářský zážitek roku. Tak tedy k věci: Nathan Englander: O čem mluvíme, když mluvíme o Anne Frankové.

Podle všech, kdo rozumí v US literatuře, to byla jedna z nej amerických knih roku 2012. Englander byl přirovnáván až k Singerovi a Munroové. Po přečtení uvidíte, že to není vůbec přehnané. Osm zábavných, odvážných a hlubokých povídek ze života současné židovské komunity v Americe. Co se o tom dá napsat po Rothovi, Malamudovi nebo Bellowovi ještě nového? No to teprve uvidíte!

Povídky napsané s vervou, s nadsázkou. Nejblíž mají k autorovu příteli, Etgaru Keretovi, ale jsou nějak lidsky hlubší, ve vší své třeskutosti závažnější. Jen zevnitř židovské komunity může vyjít text, který tak výstižně popíše setkání dvou mužů, kteří mají na rukou vytetovaná koncentráčnická čísla, které se liší pouze tím, že jedno má na konci pětku a druhé osmičku. Prostě: museli se tihle pánové v lágru vidět, aspoň od pohledu se museli znát. A víte, kde se potkají? Na golfu! Ti lidé přežijí něco, co se přežít nedá a pak se v průběhu let dostanou až tak vysoko, že se potkají na golfu. A ještě - nijak rádi se nevidí. Cítíte tu situaci?  A co nakonec řekne jeden o druhém? "No má nižší číslo, tak mě tenkrát asi předběhl ve frontě, stejně jako předbíhá tady na golfu. Tenhle chlap asi rád předbíhá, to je celý." A to je jen začátek. Ortodoxní Židé v téhle knize kouří trávu jako vzpomínku na mládí, matka - prvo-osadnice tu ve válkách postupně přijde o manžela a tři syny, podle dávné dohody chce po přítelkyni její dceru, aby s ní bydlela a nehne s její logikou platnosti dohody ani sbor rabínů. Povídka Jak jsme pomstili Blumeovy je o přípravách party židovských kamarádů na zmlácení rasisty, Peep show jsou zase snová vidění Žida, který se zatoulal na erotickou podívanou, při které vyjíždí okénko - ale to se podívejme, kdo všechno se nám tam na židli nakonec předvede. A co teprve takový Tábor, povídka z tábora židovských seniorů, kteří ale mezi sebou objeví jednoho člena dozorčího komanda z koncentráku a chtějí spravedlnost......

Kniha povídek, které chtějí sdělit složitost emocí, které chtějí ukázat, že věci v lidském životě se dějí v kontextech, že např. někoho zabít a někoho zabít může za zcela rozdílných okolností být zcela rozdílným činem, ať už si o tom zákon a lidé kolem myslí cokoliv.

 

 

31.10.2014