5 knih, 6 autorů, 4 děti a jeden Vizina

Tomáš Weiss

V Městské knihovně v Praze byl zahájen Velký knižní čtvrtek. Přesněji řečeno - jeho česká část. Přítomni: Jiří Hájíček, Josef Formánek, Andrea Sedláčková, Martin Sodomka, Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora. Bez absencí. Uváděl a literáty (včetně režisérů a ekonomů) zpovídal Petr Vizina, mimo jiné stvořitel a moderátor literárního pořadu České televize U zavěšené knihy.

Byli tedy autoři, byly knihy, byl dobře připravený moderátor - a nakonec ani to měsíční Pikoro-Šichtarče neřvalo (dvojice s sebou masochisticky vzala všechny svoje čtyři děti).Co autoři o svých knihách prozradili?

Vyslýchaná Sedláčková uvedla, že její kniha nejsou žádné memoáry,ale že v ní přece jen vzpomíná. Na Francii (představte si, že tato osoba dostala 17. listopadu 1989 v Paříži politický azyl), na časopis Svědectví, ale i na svého otce, přesvědčeného komunistického špióna, o jehož činnosti našla v archívech StB třistastránkový dokument. Dále Sedláčková vypověděla, že exil je extrémně náročná lidská situace a že v něm přibrala ze stresu, který zaháněla jídlem, 20 kilo.
Partnerská dvojice Šichtařová - Pikora před svědky sdělila, že hrdiny jejich ekonomického thrilleru Lumpové a beránci jsou jen lumpové. Dva kravaťáci, hlavní hrdinové, tu prý postupem času dojdou k psychologickému prozření - systém nás podvádí a 2. pilíř důchodové reformy je svinstvo. Jisté je, že hospodářská krize pokračuje a psychicky labilní experti na všechno nás ženou vstříc apokalypse. Jak se píše taková kniha ve dvojici autoři neprozradili, protože babysitter Pikora musel neustále pohupovat nejmladšího člena této ekonomické jednotky.
Vyšetřovaný Hájíček doznal, že je z jižních Čech a že si vymýšlí jména jihočeských vesnic. Takže k nějakému slovu přidá příponu -ce a pak s tím jde do Googlu. Když Google nic nenajde, je vyhráno a vrazí to do knihy. Jeho kniha povídek Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku prý nakukuje do vnitřního života vesnic a vesnických rodin. Hajíček je rád, když takový život může čtenáři přiblížit.
Z výpovědi Sodomky bylo zřejmé, že si stará auta a motorky oblíbil při skupinovém výletu žigulíkem do Stalingradu. Také doznal, že není grafik, ale strojní inženýr, čímž se vysvětluje jeho náklonnost ke knihám jako jsou Jak si postavit motorku, Jak si postavit letadlo a Jak si postavit auto.
Propuštěný Formánek sepsal knihu o své protialkoholní bitvě. Alkohol zašifroval pod název "černý drak" a sám sebe v knize skryl pod pseudonym Josef F. Text, který napsal pod názvem Úsměvy smutných mužů, je přiznaně terapeutický a také jaksi sebeudavačský. Aby o jeho závislosti všichni věděli a nezvali ho na panáka.  
Podrobněji se s knihami všech můžete seznámit tak, že si je koupíte, nebo jimi v knihkupectvích zalistujete.

17.10.2014