Luboš Pospíšil má slíbený výtisk, říká o své novince Jiří Hájíček

Tomáš Weiss

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku jsou novinkou autora, který za svoji Rybí krev získal Magnésii literu 2013 jako kniha roku. A co s tím má co dělat zpěvák Luboš Pospíšil? Dozvíte se v rozhovoru.

 
O jakou zprávu pro čtenáře vám v nové knize šlo? Co jste jim chtěl říct?
Je to výbor z povídek, které dosud vyšly ve dvou povídkových sbírkách, v časopisech, novinách a rv ůzných antologiích. Jsou tam i tři nové texty. Takže je to taková esence mého psaní, zatáhnu čtenářky a čtenáře zase na jihočeský venkov, jsou to příběhy, črty, někdy jen zachycení atmosféry a nálady. Život a lidé, jak jsem je vnímal a jak jsem o nich snil a fabuloval. Snad to bude zajímat a bavit i někoho jiného než mě jako autora.
 
Vadí vám, když o vás literární kritika píše jako autorovi vesnických románů a povídek?
Pro Prahu jsem vesničan, i když už léta bydlím v krajském městě. Mě ta škatulka nevadí, nezabývám se tím. Píšu příběhy z prostředí, které jsem zažil, kde jsem dost dlouho bydlel, a to je především venkov a malé město. Tak mi to asi patří...
 
Vaše psaní působí někdy jako dokument, až tak je realistické. Proč jste se rozhodl pro tento způsob vyprávění?
Já jako čtenář mám rád třeba magický realismus nebo Hrabalovo pábení, ale jako autorovi mi to vychází takhle. Realita mě přitahuje, je podle mě na tolik "fantastická a neskutečná" , že se snažím jen ji nějak osobitě nasvítit a přiblížit.
 
Ještě stále pracujete jako bankovní úředník? Co říkali vaši kolegové v práci na Magnesii literu?
Ano, stále mě živí práce v kanceláři, mám tam šest kolegyň a jsou to moje věrné čtenářky, z té ceny měly radost a sledovaly to v televizi.
 
Odkazuje název vaší nové knihy na písničku Luboše Pospíšila?
Ano, je to přiznaná inspirace. Poslouchám Pospíšilovy desky už třicet let, mám rád tenhle typ hudby postavený hodně na textech. Ladislav Kantor, Pavel Šrut, Jiří Dědeček - to jsou mí oblíbění textaři. Napsal jsem kdysi takovou melancholickou povídku odehrávající se na venkovské zábavě. V názvu jsem se insiroval Pospíšilovou písničkou. Teď jsme podle téhle povídky nazvali celou knížku. Luboš Pospíšil a pan Kantor mají slíbeno po jednom výtisku...

15.10.2014