Toulky českou minulostí - naše dějiny v dobrém servisu

Tomáš Weiss

V neděli 24.8. odvysílá Český rozhlas 1000. díl svého historického seriálu Toulky českou minulostí, inspirovaného zatím třináctidílnými knižními Toulkami českou minulostí Petra Hory Hořejše. Ten díl bude o Antonínu Dvořákovi.

Toulky českou minulostí vycházely nejprve jako příloha Mladého světa. Pro obrovský úspěch je v roce 1985 vydalo knižně nakladatelství Práce. Počáteční náklad - 130 000 kusů. Dnes je k dostání třináct dílů, které pokrývají naše dějiny od doby kamenné do začátku 20. století. Přestože sám autor říká, že jeho základní motivace byla obrozenecká, přiznává také, že je profesí novinář, nikoliv historik. "Nechci být žádný Palacký, jsem spíš servis."

Svižně a poutavě napsaná popularizace českých dějin (ani profi historici k ní ale nemají žádné podstatné výhrady) se stal předlohou a inspirací rozsáhlého rozhlasového projektu. Ten začal Český rozhlas připravovat v roce 1994 pod vedením redaktora Josefa Veselého. Díky Radioservisu je momentálně dostupných 950 dílů na CD ve formátu mp3.

19.8.2014