Homeopatie funguje, dobře ale jen v rukou homeopata

Tomáš Weiss

Mezi nadáváním do pavěd a nekritickými očekáváními uzdravení se pohybuje debata o homeopatii. Je dobré se o ní něco normálního dozvědět. Knížky o ní existují. Důležité je ale uvědomit si, že homeopatem se člověk nestane tak, že si přečte knihu.

Stejně jako se nestane čínským lékařem evropský doktor po třítýdenním kurzu (samotné studium čínské medicíny je minimálně na sedm let, a pak jde o léta a léta praxe), nemůže si čtenář myslet, že po přečtení příručky Homeopatie a pediatrie může začít léčit svým dětem ekzémy a nespavost. Omyl. Ona totiž jde velmi špatně dohromady už třeba jen klasická medicína a homeopatie. Systémy medicíny a homeopatie jsou zcela odlišné. Medicína je také hlavně specialistkou na akutní stavy, síla homeopatie je ve vylaďování organismu hlavně při stavech chronických. Své o tom ví půlka zeměkoule, včetně papežů a královny Alžběty.

Jisté také je,že podobně jako všechno, i homeopatie se vyvíjí a pokračuje ve svých bádáních o lidském těle. Od dob doktora Hahnemanna (1755 - 1843), který při léčbě cholery chininem přišel empiricky - chtěl odbourat vedlejší účinky silného léku - na to, že za určitých předpokladů i velmi ředěný lék zabírá, někdy dokonce lépe, uběhlo už přece jenom skoro 200 let. Za tu dobu nabrala homeopatie milióny zkušeností a vyzkoušela množství dalších přístupů. Homeopatie vyznává celostní přístup k léčení a vylaďování člověka. Pracuje tedy pochopitelně také s jeho psychikou, která často zásadně ovlivňuje zdravotní stav. Určitý způsob podávání homeopatik, který dokáže zasáhnout psychiku co nejpřesněji, se dnes třeba nazývá postmoderní homeopatie a pracuje dalšími a dalšími ředěními už tak ředěného. S velice zajímavými výsledky.

Jsem ten, který se usmívá, když někdo říká, že homeopatie je podfuk a placebo. Nevím přesně, jak a proč funguje (zřejmě jde víc o fyziku než o chemii), ale vím zcela jistě, že funguje. Několikrát jsem vůbec nevěděl, jaká homeopatika beru a jaké mají být reakce, a když jsem pak nějaké měl, odpovídaly téměř přesně popisu toho, co mělo homeopatikum způsobit. Včetně hodně netradičních a ne vždy úplně příjemných projevů.

Lidem netřeba homeopatii nijak nutit nebo ji obhajovat. Nakonec totiž většina přijde sama a je ráda, že se zbaví obtíží, se kterými jinde, většinou u tradiční medicíny, nepochodila. Homeopatie a medicína nejsou rivalové, jsou to doplňující se cesty k lidskému zdraví.
Tedy: čtěte si o homeopatii, zajímejte se, nechte si zodpovědět otázky. Pokud ale budete chtít opravdu od homeopatie dobrou a účinnou službu, najděte si skutečného homeopata. Homeopatické samoléčby a klasický doktor, který vám jen tak od pasu dá cucat nějakou kuličku (tady je dobré vědět, že na některé příznaky existuje třeba i 50 různých homeopatik, která se nasazují velmi individuálně) nebývají to pravé ořechové.

24.7.2014