Kresby písniček, až se tají dech

Tomáš Weiss

Nakladatelství Volvox Globator si dánského kreslíře Hugleikura Dagssona oblíbilo. Nic mu není svaté, jeho obrázky připomínají nejvíc humor časopisu Sorry nebo Prdel (rozuměj Pravá demokratická legrace). Kniha Lidové fláky je už jeho česky čtvrtou, ale první, která teď dostala i e-podobu.

Překladatel František Fuka ke knize v úvodu píše:

"Každý její vtip vychází z názvu nebo textu jisté anglicky zpívané písničky. Ten je ilustrován obrázkem, který dává původnímu názvu nový význam, což je většinou založeno na jeho dvojznačnosti.Spíše než o sbírku vtipů jde tedy o netradiční učebnici anglických dvojsmyslů, které se vám mohou hodit, například když pojedete na Island nebo do jiného pekla..."

No a pak už jen listujete. Vtípky jsou explicitní, obhroublé, nekorektní. Skladba Born to Run (zrozen k útěku) je pojata tak, že čerstvý novorozenec upaluje okamžitě z porodního sálu, Personal Jesus je zase znázorněný jako Kristus Pán na vodítku se svým páníčkem. Ježíš hraje ještě jednu důležitou roli, a to sice v kresbě na Smoke on the Water, což je v knize přeloženo jako Čmoud na vodě, a známý eskamotér v chůzi po hladině, si tam uprostřed vod v klidu pokuřuje. Konečně u Symphaty for the Devil podává děcko plačícímu Satanášovi kapesník.
 

19.6.2014