Před stoletím začal psát ušatý geniální hypochondr Proces

Tomáš Weiss

Hned zkraje napsal první věty...a pak hned věty poslední. Jak to víme? No přece literární průzkumníci ze speciálních kafkovských jednotek to zjistili! A že jich už po světě bylo...a ještě bude. Takže, první a poslední věty máme....

To mezi tím psal postupně, zapisoval do sešitů, které před svou smrtí nařídil příteli, spisovateli a novináři Maxu Brodovi, spálit. Známá historie - Brod neposlechl a z textů v sešitech připravil k vydání knihu, které dal název Proces. Ta poprvé vyšla v roce 1925, tedy rok po Kafkově smrti. Kafkův rukopis se dá najít v literárním archivu v německém Marbachu. A nyní, pár stránek i na pražské Staroměstské radnici, kde začala výstava, která potrvá do 30.června. Výstava připomíná nejen vznik Procesu, ale také 90. výročí Kafkova úmrtí (3.červen).

Kafka je oblíbeným studijním materiálem. Jeho život a dílo připomíná na tenké plátky rozkrájené lidské tělo, které prošlo magnetickou rezonancí. Jsou studie i o jeho vegetariánství, o tom, že každé sousto podle spisků dr. Fletchera důkladně, cca 40 rozžvýkal, probírají se donekonečna jeho citové zašmodrchance a tělesné neduhy.
Ale Proces je kniha, která patří v moderní literatuře k posvátným relikviím. Kniha, která změnila život nejednoho spisovatele. Kniha, která se v komunistické Československu četla jako záznam každodenního života, nikoliv jako fikce.
Jen pro připomenutí: Příběh Josefa K. sleduje jeho vyčerpávající boj za dokázání neviny, přestože mu nikdo není schopný říct, podle jakých pravidel je vlastně vinen a proč je obžalován. Člověk uprostřed nepochopitelného systému.  

A závěrem: Výbor pro udělení Ceny Franze Kafky oznámil, že letos cenu získá čínský autor Jen Lien-Kche. Je nadšený, protože Kafka byl pro něj vždy ohromnou inspirací a atmosféru Procesu zažívá doma v Soudružské kapitalistické Číně denně.

2.6.2014