450 let od narození Shakespeara

Tomáš Weiss

Nejasnosti o narození anglického dramatika ve městečku Stratford trvají.Jisté je, že byl pokřtěn 26. dubna 1564, což se tehdy dělo tři dny po narození dítěte - a jsme u data 23. dubna. Podle všeho se tedy narodil a umřel v ten samý den ( zemřel 23. dubna 1616).

Datum narození není zdaleka jediná nejasnost kolem tohoto autora komedií, historických dramat a sonetů. Tak kupříkladu o letech 1585 - 1592 se rovnou mezi shakespearology říká, že jde o léta "ztracená", protože o nich nemají badatelé žádné informace. Opakovaně se také spochybňuje autorství některých jeho děl, spory mezi vědátory jsou i o sexuální orientaci alžbětinského dramatika, která prý vyplývá hlavně z vyznění některých sonetů.

Zatímco badatelé bádají, Shakespearovy hry se hrají po celém světě dál a dál, tradičně i moderně, ve starobylých sálech, i malých moderních divadlech nebo pod širým nebem. Dobře o tom víme i z repertoáru českých a moravských divadel. Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské, Kupec benátský, Král Lear, Othello, Hamlet.....Stačí jen zaslechnout text napsaný jedinečným druhem nerýmovaného verše - tzv. blankversem, a většina diváků i herců hned ví, s kým má tu čest.

V rodném Stratfordu začíná série mnoha a mnoha akcí právě tento víkend. Pochopitelně některé se odehrají u hrobu v kostele S. Trojice, městem proběhne průvod v kostýmech a maskách, který povede Lady Godiva (které vlastně, jak známo, jezdí na koni spíš nahá, než okostýmovaná), několik utkání svedou mladí britší básníci, děti budou psát Přání pro Vilíka, a vůbec - Královská shakespearovská společnost chystá průběžně akce až do 23. dubna 2016, tedy k výročí 400 let od úmrtí. 

 

22.4.2014