Pár otázek pro...Vladimira 518, editora Kmenů 0

Tomáš Weiss

Málokdy se prodejními bestsellery stávají bohatě fotograficky vypravené knihy. Knihy Kmeny a Kmeny 0, pojednávající o současných resp. předlistopadových subkulturách u nás, mizely a stále mizí ze skladů Kosmasu nečekanou rychlostí. Na něco příznivě naladěného tyhle nádherně a pečlivě vypravená "alba pankáčů, mániček, nudistů, depešáků, motorkářů, skejťáků nebo veksláků" ve čtenářích brnkly. Však už taky chce Kmeny "natočit" Česká televize.

Jaká je definice "kmene" ve vašem pojetí? Společný lov, společné území, společné rituály?

Hlavně společný oheň. Tím nazýváme to co tyhle lidi spojuje a může to být naprosto cokoli. Motorka, tetování, black metal, graffiti piece, boty, počítač nebo hard core hudba. Kolem svých ohňů se scházejí jednotlivé kmeny, udržují ho, diskutují o něm a tak dále.

Jsou Kmeny 0 hlavně takovým nostalgickým albem pro cca padesátníky, kteří si nad knihou vzpomenou na základní dělení doby svého mládí, a totiž na somráky a veksláky? Jaké jsou reakce generace, narozené po roce 1989? Je to pro ně hlavně kuriozita nebo i možný zdroj kdovíjaké inspirace?

Podobně jako první kniha Kmeny naprosto zbourala naše představy o tom kdo jí bude číst a kdo ne, podobně i Kmeny 0 zcela popírají nějaké generační preference. Obě publikace mají doma lidé všech věkových kategorií, kteří se prostě jen zajímají o svět kolem sebe a jeho kulturu. Myslím, že tomu hodně přispěla i naše ambice udělat Kmeny 0 vlastně o mladých lidech, kteří mají dnes sice od padesáti let výše, ale tehdy prožívali naprosto to samé co dnešní mladá generace. Akorát samozřejmě v diametrálně odlišných podmínkách. Díky tomu se dají oba díly velmi dobře porovnávat, markantněji tak vyvstávají veškeré rozdíly i podobnosti.

Koncept obou Kmenů je vlastně něco jako asfaltová deska...krásná výpravná kniha, ze které nejde udělat e-knihu, nedá se kopírovat...vnímáte to taky tak?

To je otázka a ne zrovna jednoduchá. Záleží myslím předně na kultuře konzumenta a na jeho preferencích. Kdo považuje například ten zmiňovaný vinyl za zbytečný archaismus, možná nemá potřebu ani vlastnit výpravnou knihu v její fyzické podobě. Já jsem v tomhle staromilec, sbírám desky, cédečka i knihy ve velkém. Ale nástup digitálních kopií nepovažuju za jakkoli tragický a myslím, že přijde doba kdy oba díly Kmenů nabídneme čtenářům i v této formě.

Kmeny a Kmeny 0 se už tenhle originální "sociologický" nápad vyčerpal, nebo se dají čekat ještě nějaká pokračování? Jinak - jaké jsou další připravované knižní tituly Bigg Bossu?

On se zcela nevyčerpal, kdyby jsme opravdu chtěli, tak by jsme věděli kudy jít, ale myslím, že necháme tohle téma nějaký čas u ledu. Rozpracovaných knih na Bigg Boss máme několik, ať je to například velký sborník české porevoluční typografie, nebo moje autorská kniha o české architektuře mezi lety 1958 a 1989.

8.4.2014