Podle Topolovy Noční práce vzniklo divadelní představení Kouzelná země

Národní divadlo, Tomáš Weiss

Jevištní adaptace třetího románu Jáchyma Topola (1962) Noční práce evokuje přízračný svět české pohraniční vesnice v čase přelomové dějinné události – okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy. Premiéra v pražském Stavovském divadle 14. února.

Bratři Ondra a Kamil jsou sem „uklizeni“ svým otcem, který má blíže neurčené tajné poslání a nemůže se o kluky starat. Ti se tak stávají jakýmsi majetkem vesnice a zároveň kanálem, jímž protéká zjitřená kolektivní paměť. Na ploše několika srpnových dnů, kterými nás Topol svým jedinečným obrazivým stylem provádí, jako bychom se ocitli v sousedství všeho podstatného, čím mohla typická česká vesnice projít – válka, odsun, kolektivizace, ale také hony na čarodějnice, pogromy, masopustní orgie. V Topolově knize se zvláštním způsobem protíná historie a bezčasí ve znepokojivém, nervy drásajícím tanci. Dramatizace: Jan Mikulášek a Marta Ljubková, režie Jan Mikulášek.

„Já sloužím lidu republiky!" ujišťuje vesnický policajt Frída svého kolegu Nachtigala, po němž přebírá i jeho okrsek. „Lid tě sežere jak červa a vysere jak hovno, to si pamatuj, chlape. A to je jedno, jak seš velkej chlap," odpovídá mu Nachtigal. „Todle a nic jinýho je krví zapsaný v rudym srdci Kommanifestu. Slejzaj se po nocích, pokračoval velitel. Říkaj nesmysly. Lezou přes hranice sem tam. Slejzaj se u čadivejch vohýnků iv chalupách. Šajněj si na cestu baterkama. Lezou po kopcích, kudy chtěj. Do jeskyň! Adělaj nesmysly, provozujou pikle, překračujou zákon. Po nocích, za tmy. Máme spoustu práce, věř mi. Dohlídni teda na ně. Zastav tmářství. Konečně to zastavit, utnout zlu tipec, to je naše noční práce. Chápeš, soudruhu?"

Kniha Jáchyma Topola je takových křížení „světonázorů" a mýtů plná. Za svůj název si zvolila ono policajtovo eufemické označení pro střet mýtu výkonné moci delegované politicky vlivným řádem s mýty představitelů vesnického života. Sama problematizuje jak přesvědčení světlonošů, že dobrem je prosazovat novou víru i proti vůli „neosvícených", tak to, že tato velká ideologie poskvrnila původní panenskou čistotu prostých lidí. Noční práce přesto není titulem pro ideu díla, která by byla formulovatelná imimo rámec tohoto konkrétního vyprávění, ale pouze pro jeden z iniciačních momentů, který uvede v pohyb události v dějišti knihy, v jedné zapadlé pohraniční vesnici vdobě vstupu vojsk Varšavské smlouvy do země. 

Oldřich Vágner, Aluze 2002

 

13.2.2019