Spoluvynalezla fantasy? Zemřela Ursula K. Le Guinová (1929 - 2018)

Tomáš Weiss

Americká autorka ovlivnila jak science-fiction, tak i fantasy, kterou vlastně spoluvytvořila (Zeměmořský cyklus). Je však také autorkou nežánrové prózy a poezie, knížek pro děti a teoretických esejů o psaní. Některé z jejích prací byly adaptovány jako film, divadelní hra nebo opera. Celkem publikovala sedm svazků poezie, dvaadvacet románů, přes sto povídek (sebraných v jedenácti svazcích), čtyři knihy esejů, dvanáct knih pro děti a čtyři překlady z jiných jazyků.

Jako svou inspiraci ji uvádějí nejen spisovatelé uvnitř žánru (G.R.R. Martin, Terry Pratchett, Neil Gaiman, China Miéville, Iain Banks), ale také autoři mimo něj (nebo na pomezí „žánru“ a „normální“ literatury), například Margaret Atwoodová, Salman Rushdie, David Mitchell, Kelly Linková a Michael Chabon.

Za zmínku stojí také nápadná podobnost mezi základními tématy Harryho Pottera a Zeměmořského cyklu. Stručně řečeno, LeGuinová nepovažuje Rowlingovou za svou plagiátorku; jedinou výtku na její adresu formuluje zhruba takto: „Když někteří ignorantští literární kritici uvěřili, že vynalezla fantasy, nechala je při tom.“

A když jsme u podobností (jak podotkl v tomto výborném rozhovoru s autorkou Taylor Clark), rovněž Cameronův Avatar se velmi nápadně podobá novele The Word for World Is Forest (1976, česky 1983 jako Les je svět, svět je les ve sborníku Experiment člověk).

"A vidím mnohé z nás, výrobce, tedy ty, kteří knihy píšou a dělají, jak toto přijímáme – jak necháváme kšeftaře se zbožím, aby nás prodávali jako deodorant a říkali nám, co máme publikovat, co máme psát.

Knihy nejsou jenom zboží; snaha o zisk je často v rozporu s uměleckými cíli. Žijeme v kapitalismu a jeho moc se zdá být nepopiratelná – ovšem, takovým se zdálo být i dědičné právo králů na trůn. Každé lidské moci mohou lidské bytosti vzdorovat a změnit ji. Vzdor a změna často začínají v umění. A velmi často v  umění našem, v umění slov.

(...)

My, kteří se živíme psaním a publikováním chceme – a měli bychom žádat – spravedlivý podíl na zisku. Ale naší ,skvělou odměnou‘ není zisk. Tou je svoboda."

(z řeči u příležitosti udělení National Book Award za celoživotní dílo v roce 2014)

zdroj: http://gnom.name/z/ursula-le-guinova.jsp

24.1.2018